مقالات

ویلا باغ چیست؟

ویلا باغ(خرید سنگ)
ویلا باغ(خرید سنگ)

باغ ویلا

به بیان ساده ، ساختمان باشکوهی است که در میان درختان سرسبز قرار گرفته.

 باغ شهری شامل عناصر طبیعی مانند گل‌ها، درختان، چمن و همچنین عناصر ساخته‌ شده توسط انسان مانند ساختمان‌ ها، مبلمان، چشمه‌ ها و غیره هستند.

می‌توان گفت که باغ ویلا مکانی عالی برای استراحت و سرگرمی یک خانواده است.

باغ ویلاها مزایای زیادی دارد که از جمله مهم‌ترین ویژگی خانه‌های ویلایی، قرارگرفتن خانه در میان فضایی باز و اختصاصی است .

زندگی در خانه ویلایی برای کسانی که به گیاهان و درختان علاقه دارند، زندگی رویایی و مطلوبی است.

در حیاط و فضای باز افراد می‌توانند درختان دلخواه و یا باغچه سبزیجات و صیفی‌جات موردعلاقه خود را داشته باشند و از همراهی با طبیعت لذت ببرند.

زندگی در خانه ویلایی به معنی بهره بردن از استقلال تمام و کمال، در مقایسه با قوانین سفت و سخت آپارتمان‌نشینی است. ویلانشین‌ها لزومی برای کم کردن صدای موسیقی و مهمانی‌شان ندارند و لازم نیست طبق قانون آپارتمان‌ نشینی راس ساعت دوازده به سرو صدای مهمانی خود پایان بدهند.

داشتن فضای باز شخصی، موقعیتی است که دست مالکان خانه ویلایی را در نگهداری از حیوان خانگی باز می‌گذارد.

حتی برخی از صاحبان ویلا و خانه‌های ویلایی برای محافظت از محیط زندگی‌شان از سگ‌های نگهبان استفاده می‌کنند.

وسیع بودن متراژ، یک ویژگی دیگر خانه ویلایی است که باعث می‌شود که دست مالک در اجرای ایده‌هایش باز باشد.

شما وقتی صاحب زمین خانه خود باشید، این اختیار عمل را دارید که براساس نیاز و سلیقه شخصی‌تان فضایی را برای ایده‌ای خاص در نظر بگیرید.

از داشتن یک اتاق کار بزرگ گرفته تا یک فضای روباز ناهارخوری وسیع و یا اتاقی آفتاب‌گیر برای کودکتان.

زندگی در خانه ویلایی دیگر محدودیت آپارتمان در داشتن پنجره رو به آفتاب را ندارد.

شما در یک خانه ویلایی از جهات مختلف می‌توانید پنجره‌هایی به سمت آفتاب داشته باشید.

اصول مهم در طراحی ویلا باغ

ویلا باغ(خرید سنگ)
ویلا باغ(خرید سنگ)

طراح ،همه ی مواردی که نیاز است را در نظر می گیرد تا یک طراحی در نهایت زیبایی و عملکرد ارائه شود و مهمترین اصولی که در نظر دارد به شرح زیر است :

 • ثبت ابعاد زمین باغ ویلا
 • طراحی راه‌های ارتباطی مناسب بین فضاها
 • توجه به جهت طلوع و غروب خورشید در طراحی باغچه ویلا
 • انتخاب نوع متریال مصرفی در فضاهای داخلی و خارجی باغ ویلا
 • جانمایی ساختمان ، زمین بازی ، آبنما ، استخر و کلیه فضاهای مورد نیاز ویلا باغ
 • طراحی داخلی فضای باغ باتوجه به میزان نورگیری ، ارتفاع طبقات و کاربردهای مدنظر

اصول مهم در اجرای باغ ویلا

ویلا باغ(خرید سنگ)
ویلا باغ(خرید سنگ)

استانداردهای زیادی باید دست به دست هم دهند تا یک باغ شهری اصولی و رویایی داشته باشید.

از طراحی فضای سبز گرفته تا طراحی آب نما و آلاچیق و نورپردازی همگی در کیفیت نهایی باغ ویلا موثر هستند .

مهم‌ترین نکاتی که باید در ساخت باغ شهری به آن توجه شود عبارتند از:

 • ثبت ابعاد زمین
 • در نظرگرفتن بودجه ی کارفرما
 • توجه به نور پردازی باغ ویلا
 • طراحی راه های ارتباطی مناسب بین فضاها
 • انتخاب نوع متریال مصرفی در فضاهای داخلی و خارجی
 • جانمایی ساختمان ، زمین بازی ، آبنما ، استخر و کلیه تجهیزات باغ ویلا
 • انتخاب گیاهان مصرفی در فضای سبز باغ ویلا با توجه به شرایط اقلیمی
 • طراحی داخلی فضای باغ ویلا با توجه به میزان نورگیری ، ارتفاع طبقات و کاربردهای مدنظر

چه امکاناتی باعث افزایش قیمت باغ ویلا می‌شوند؟

علاوه بر امکانات اولیه که در حال حاضر تمام خانه ها و ویلاها واجد آن ها هستند، وجود برخی آپشن ها باعث لوکس بودن ویلا باغ شده و در قیمت نهایی آن تاثیر خواهند داشت. از جمله این امکانات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استخر
 • جکوزی
 • آلاچیق
 • فول فرنیش بودن ویلا
 • متریال های استفاده شده در ساخت ویلا
 • نوع سیستم گرمایشی و سرمایشی ویلا
 • نما و دکوراسیون داخلی ویلا
 • سال ساخت ویلا و سن باغ
 • نوع درختان و پوشش های گیاهی موجود در باغ

در ضمن ارزش سند دار بودن ویلا باغ را هم به موارد گفته شده بیفزایید، زیرا بدون وجود سند نمی‌توانید از مالک بودن فروشنده، وقفی نبودن، رهن نبودن، نوع کاربری ملک مورد نظر مطمئن شوید و اطمینان حاصل کنید که این ملک هیچ مشکل حقوقی ندارد و شما پس از معامله آن به دردسر نمی‌افتید. چرا که بدون وجود سند عملا استعلام از ادارات و سازمان ها امکان پذیر نخواهد بود.

انواع سبک های باغ ویلا

ویلا باغ(خرید سنگ)
ویلا باغ(خرید سنگ)

باغ شهری ها در سبک های مدرن، کلاسیک و روستیک طراحی می شوند بنابراین به هنگام ساخت باغ ویلا باید به سبک های معماری دقت کرد. شما طرفدار کدام یک از سبکهایی که در زیر می خوانید هستید ؟

طراحی مدرن

ویلا باغ(خرید سنگ)
ویلا باغ(خرید سنگ)

در این نوع سبک به سادگی و خطوط صاف افقی و عمودی توجه ویژه ای شده است. در این سبک از اشکال هندسی ساده مثل مربع و مستطیل استفاده ی زیادی می شود. ازمتریال های مورد استفاده از این سبک می توان به شیشه، فلز و سنگ های اسلب اشاره کرد.

طراحی باغ ویلا سنتی و کلاسیک

نقطه مقابل طراحی باغ ویلا مدرن، طراحی باغ ویلا سنتی و کلاسیک است که بر مبنای اصول و هندسه باغ آرایی به صورت متقارن و منظم شکل می‌گیرد.

جزئیاتی نه تنها لوکس بلکه کارا و پر کاربرد در طراحی و ساخت اکسسوری‌ ها متناسب با نمای کلاسیک ویلا، مجموعه باغ ویلا را همگون و متعادل می‌ سازد باغ ویلا سنتی برگرفته از قصر‌ های مجلل قدیمی‌ با آب نما و فضا سازی‌ های متقارن جلوه زیبایی خلق می‌ کند.

طراحی باغ ویلا روستیک

طراحی باغ ویلا روستیک سبکی کاملا نزدیک به ماهیت ذاتی و اصلی باغ و به طور کلی طبیعت است.
از این رو یکی از سبک‌ های مورد توجه و مهم در طراحی باغچه ویلا، طراحی و اجرای باغ ویلا روستیک است.
طراحی محوطه یک باغچه ویلا روستیک می‌ تواند با استایل‌ های طبیعی آبشار و آبنما، سکو و عرشه استخر، پله‌ها و سطوح سنگی با استایل ظاهری طبیعی و بکر، حس یک خانه روستایی را در دل طبیعت به وجود می‌ آورد.

عوامل موثر بر هزینه های ویلا باغ

ویلا باغ(خرید سنگ)
ویلا باغ(خرید سنگ)

عوامل موثر برهزینه طراحی و اجرای ویلا باغ زیاد هستند که اصلی ترین آنها به شرح زیراست :

 • محل پروژه
 • متراژ کل محوطه
 • ناظر و مجری ساخت
 • امکانات و تجهیزات اضافی
 • کیفیت مصالح و متریال بکار رفته
 • متراژ ساخت ویلا ( متراژ کل طبقات )
 • محوطه سازی ( روف گاردن ، استخر ، آبنما و باغ و کف سازی و گل کاری و…)

ویژگی های یک طراحی ویلا باغ با کیفیت چیست؟

یک طراحی خوب نیازمند به کارگیری علم ، هنر و خلاقیت است تا در نهایت به طرح و پلانی ایده آل ،زیبا و درعین حال کاربردی منجر شود .

معماری علاوه بر اینکه خود دنیایی شگفت‌ انگیز است، شگفتی‌ های زیادی نیز خلق می کند. هم از محیط خود تاثیر پذیر است و هم بر دنیای پیرامون خود تاثیر گذار است، از طبیعت و انسان‌ ها تاثیر می‌ گیرد و بر آنها نیز تاثیر می‌ گذارد بطوری‌ که رابطه میان آنها همواره دو طرفه بوده.

در واقع  فضا و سبک طراحی معماری تاثیر زیادی در تفکر و ایجاد الگوهای رفتاری در ما دارند. انتخاب محیط با سبک های معماری مناسب ، سبب افزایش  تمرکز ،آرامش ، انگیزه ، حافظه و یا در برخی موارد سبب ایجاد حس شادی در افراد می شود.

“طراحی سالم و شاد نه تنها چشم ها را می نوازد بلکه با احساس آرامش و امنیت ولذتی که به انسان می دهد به سلامت بیشتر جسم و روح نیز کمک می کند ”

در این مقاله ابتدا به طراحی محوطه باغ ویلا و سپس به اصول وضوابط طراحی ویلا می پردازیم .

طراحی محوطه باغ ویلا

محوطه سازی باغ ویلا بسته به نوع سلیقه کارفرما می‌تواند به هر سبکی باشد، معمولا محوطه سازی در باغ ویلا مدرن  غیر متقارن و در باغ ویلا کلاسیک و سنتی بصورت متقارن است.
اما به طور کلی هیچ محدودیتی در محوطه سازی یک باغ ویلا شخصی وجود ندارد.
پس شما می‌توانید کاملا با سلیقه ی خود  در مورد محوطه سازی باغ ویلا تصمیم بگیرید ، اما با این وجود اصول و چارچوب کلی در طراحی محوطه این باغ وجود دارد .

مراحلی که برای اجرای محوطه سازی در نظر گرفته میشود به شرح زیر است

ویلا باغ(خرید سنگ)
ویلا باغ(خرید سنگ)

انتخاب نوع خاک

 یکی از مهمترین اصول به منظور یک فضایی زیبا و سرسبز، انتخاب  یک خاک  سازگار برای رشد گیاهان است که باید به آن توجه کرد.

مصالح ساختمانی

 تشخیص و گزینش مواد مناسب و سازگار مورد احتیاج برای طراحی یک پروژه محوطه سازی یکی از مهمترین موضوعات در طراحی محوطه سازی و فضای سبز است. آگاهی از مواد و به کارگیری آنها این کمک را به شما میکند هر بخش از پروژه و ساختمان را با بهترین کیفیت طراحی کنید.

انتخاب المان مناسب

بنا به خواسته مشتری می توان از المان های متنوعی در جهت اجرای عناصر موجود در پروژه استفاده کرد . از جمله آبنما، آلاچیق های چوبی ،حوض آب، استخر، سونا، کباب پزهای متنوعی که موجود است .

آلاچیق در فضای باز ویلا

یکی دیگر از المان ها در طراحی محوطه ی ویلا، در نظر گرفتن فضای نشیمن است که معمولا در قالب آلاچیق دیده می شود. در انتخاب نوع آلاچیق، باید اندازه ی فضا و همچنین سبک محوطه را در نظر گرفت تا مبلمانی که تعبیه می شود، با محیط همخوانی کامل داشته باشد.

استخر

 استفاده از استخر از لحاظ نگهداری، تصفیه و آب بندی یکی از خاص ترین المان های طراحی محوطه سازی در طراحی برای منظره و فضای سبز است.

کفپوش

یک نمونه از چشمگیر ترین  طراحی ها برای محوطه سازی، المان کفپوش است. کف سازی بخش مهم و سختی از محوطه سازی است که نقش بسیار اساسی در هدایت قطعات متنوع و زیبا دارد. استفاده از مواد با کیفیت و مناسب در قسمت کفپوش از لحاظ استحکام و ماندگاری، زیبایی و … بسیار پر اهمیت است.

آبنما

 یکی از متداولترین المان مورد استفاده در طراحی منظره عنصر آبشار یا آبنما است. میتوان آبنما  را با مواد مختلف از جمله سنگ، آجر، سیمان و… ساخت و زیبایی خارق العاده ای به فضا بخشید  .

اصلی ترین موارد ی که در ساخت  آبنما در نظر گرفته میشود سهولت در نگهداری و عایق بندی نشت آب، صدای مناسب فضا  و روشنایی است که باید به آن توجه کرد .

حوضچه

به محلی که آب در آن به طور ثابت باقی بماند و جریان نداشته باشد حوض میگویند .از این  حوضچه ها در محوطه سازی و طراحی فضای سبز بعنوان وسیله ای برای استراحت به کار گرفته میشود. علاوه بر زیبایی ، از المان طراحی حوضچه میتوان به عنوان منبعی برای ذخیره آب مورد احتیاج گیاهان به کار برد. همچنین میتوان از آن به منظور پرورش گیاهان آبزی استفاده کرد که جذابیت و زیبایی ویژه ای به پروژه میدهد.

توجه به گزینش میز و صندلی

نوع میز و صندلی و مبلمان برای باغ ویلا چه در محیط داخل ویلا وچه در فضای حیاط بسیار حائز اهمیت است. گاهی محوطه  مساحت تقریبا زیادی دارد؛ پس مبلمان فضای باز را به تعداد افراد در نظر بگیرید.

مبلمانی که در طراحی محوطه استفاده میشود میتواند از متریال های متفاوت باشد از جمله :جنس چوب، آلومینیوم، استیل و پلاستیک . گزینش مبلمان در طراحی محوطه به عوامل متفاوتی از جمله، آب و هوای منطقه، تعداد افرادی که قرار است از مبلمان استفاده کنند، مساحت محوطه، قابل جابه جایی بودن و.. بستگی دارد.

توجه به نورپردازی در محوطه سازی باغ ویلا

 روشنایی باعث می شود که  زیبایی باغ و سبزه ی داخل آن چند برابر شود. نورپردازی کمک بسیار زیادی به زیباتر دیده شدن تمامی محوطه می کند. با نورپردازی در فصل تابستان و بهار می توانید زمان بیشتری و لذت بخش تری را در محوطه ویلا و باغ خود داشته باشید. از این نور ها در دیواره استخر و ستون ها ساختمان می توان استفاده کرد. انعکاس نور و نورپردازی در آب  زیبایی بی نظیری در فضای باغ  ویلا ایجاد می کند.

فضای سبز در محوطه سازی ویلا

 برای کاشت گل و گیاه  در محوطه ابتدا به اندازه ی فضایی که در اختیار داریم  توجه می کنیم .

نوع گیاهان را با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی محیط  ( همچنین  از نظر آفتاب، سایه، رطوبت، سرما و گرما ) انتخاب می کنیم .

استفاده از درخت و درختچه های مناسب با اقلیم، علاوه بر زیباسازی لند اسکیپ، ویژگی های بسیار مثبت دیگری دارد، مانند: جلوگیری از فرسایش خاک، کمک به پاکیزگی هوا، ایجاد جلوه ی مناسب و زیبا.

اصول و ضوابط طراحی ویلا باغ

ویلا باغ(خرید سنگ)
ویلا باغ(خرید سنگ)

طراحان داخلی  با تکیه به عناصر مهمی مانند  رنگ، طرح، تعادل، بافت، تقارن مناسب و انسجام کار خود را شروع می کنند تا ظاهری خیره کننده را ارائه دهند.

اصول و استانداردهای طراحی ویلا مشخص می‌ کنند که در دکوراسیون داخلی و خارجی باید به چه مواردی دقت ویژه داشت. در ادامه به این موارد اشاره می‌ کنیم

رنگ فضای داخلی ویلا

نوع طراحی داخلی فضای ویلا مشخص کننده نوع رنگی است که باید برای آن انتخاب شود. حتی باید دقت کرد رنگ‌های انتخاب شده فضای داخلی با نوع طراحی نمای ویلا هماهنگ باشند.

نورپردازی ویلا باغ

نورپردازی در دکوراسیون داخلی ویلا باعث می‌شود داخل ساختمان به محیطی آرامش‌بخش برای زندگی تبدیل شود.

برای نورپردازی داخل ویلاها دو منبع نور طبیعی و نور مصنوعی تعریف می‌ شود. منبع نور طبیعی همان نور روزانه است که از طریق پنجره‌ها به داخل ویلا وارد می‌شود.

برای نورپردازی و منابع نور روشنایی مصنوعی باید همان لوسترها یا انواع لامپ‌ها در انواع و مدل‌های مختلف را مورد نظر قرار داد. با توجه به دکوراسیون داخلی ویلا در مکان‌های مختلف می‌توان یک نورپردازی ویژه را اجرا کرد.

الگو و بافت ویلا باغ

توجه به الگو وبافت یکی از یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در طراحی ویلا اهمیت بالایی دارد.

الگو و بافت باید در فضای بیرونی و نما و فضای داخلی هماهنگ باشند و از یک سبک و فرم یکسان تبعیت کنند.

برای این منظور انتخاب نوع متریال برای ساخت دیواره‌ها و کف، محل قرارگیری اشیای تزیینی و سایر موارد باید براساس الگو و بافت انتخاب شوند.

طراحی پنجره ویلا

طراحی پنجره ویلا به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های نمای بیرونی اهمیت بسیار زیادی دارد.

با توجه به اینکه گرایش امروزی افراد در استفاده از پنجره، استفاده از پنجره‌های چند جداره است و شرایط نصب فریم‌های آلومینیومی کاملا متفاوت از فریم‌های فلزی است باید در طراحی به این مسأله توجه شود.

از طرفی باید به شمالی و جنوبی بودن محل نصب و تعداد آنها توجه داشت تا نورگیری ساختمان لطمه نبیند.

ممنون که تا اینجا پست همراه فرگاه دیزاین بودید.

برای طراحی نمای باغ ویلای خود با تیم فرگاه دیزاین از طریق راه های ارتباطی همراه باشید.

منبع: gardenmarketco

محصولات ما

آموزش طراحی با سنگ های کلاسیک فرگاه ( به زودی )

تومان
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است..

ارسال نمونه جنس بهمراه کاتالوگ

تومان
یک نمونه سنگ چفت ده سانتی با کیفیت سطح مات و براق بهمراه کاتالوگ برای شما ارسال میشود.

بتن اکسپوز 60 در 60

تومان
سنگ پلاک بتن اکسپوز با ابعاد 60 در 60 با جنس انحصاری فرگاه متفاوت با بتن اکسپوزهای بتنی موجود در

پلاک 74×50 چهارطرف پخ

201,825 تومان
wall Plaque 50x74 is suitable for your project . application : facade villa , garden wall . this product has a secondary designs set product for getting more beautiful . secondary product link ( fs-pl10 ) https://f3dstone.com/product/fs-pl10/

پکیج های آموزشی ما

خرید پکیج فایل فرگاه (کلاسیک)

590,000 تومان
پکیج  >>>>>>>>آموزش<<<<<<  بزودی  منتشر میشود … کسب درآمد امن  F–COIN سیستم سهامی فرگاه دیزاین امن ترین بستر برای کسب درآمد 

خرید پکیج فایل فرگاه مدرن

590,000 تومان
پکیج  >>>>>>>>آموزش<<<<<<  بزودی  منتشر میشود … به کمک محصولات مدرن پروژتون رو شبیه پروژه زیر طراحی کنید و کسب درآمد

پکیج های آموزشی ما

دفتر شوروم مرکزی

ین پروژه به ابعاد ۲۰ متر در ارتفاع ۱۲ متر با سازه کاملا مستقل و نمایی بسیار حجیم از صفر تا صد با استفاده از محصولات اختراع و تولید شده توسط مهندس فرگاه (موسس کارخانه) طراحی و ساخته شده است، این پروژه نمایشی است از قدرت  طراحی نما، طراحی محصول، دانش تولید و متریال انحصاری، دانش طراحی سازه و اجرا، اعتبار و تکنولوژی.

محصولات اختراع شده سنگی ما با فرمولاسیون انحصاری و تکنولوژی بروز  وارد ایران شده و بصورت بومی سازی در حال تولید است و معماران میتوانند به کمک این پازل ها نما های مدرن و کلاسیک را بسازند…

دیدگاهی در مورد “نمای مدرن و همه چیز درباره آن

 1. جمشید گفت:

  ۲۰×۳۰ زمین برای دیوار کشی ۳متر ارتفاع چند در میایدزمین ۶۰۰ متری

  1. عرفان تقی پور گفت:

   از طریق صفحه تماس با ما درباره قیمت با ما در ارتباط باشید.

 2. حنیف گفت:

  درود بر شما🍃از طرحها و ظرافت اونها بینهایت مشعوف شدم و تبریک میگم. احتمالا اکسسوری برای نمای رومی ( مجسمه، آب نما ، گلدان ) هم تولید می کنید؟ ممنونم

 3. از مطلب بسیار خوبتون تشکر. ما برای مقاوم سازی اسکلت و ساختمان استفاده کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید