مقالات

سنگ عباس آباد

سنگ عباس آباد(نمای ساختمان)
سنگ عباس آباد(نمای ساختمان)

سنگ عباس آباد یکی از پرکاربرد ترین و پرفروش ترین سنگ های تراورتن در بازار ایران است.

معدن این سنگ همچون سنگ حاجی آباد در شهرستان محلات استان مرکزی قرار دارد.

از این سنگ در ابعاد مختلفی برای کاربردهای بسیاری در ساختمان استفاده می شود.

این سنگ ویژگی های خاص خود را دارد که آن را از انواع دیگر تراورتن متمایز می کند.

در این بخش همراه ما باشید تا با خصوصیات سنگ تراورتن عباس آباد و نکات مهم پیش از خرید این سنگ آشنا شویم.

آشنایی با سنگ تراورتن

پیش از آن که به خواص سنگ عباس آباد یا کاربردهای آن بپردازیم، بد نیست که به طور کلی با انواع سنگ های تراورتن و ویژگی های کلی آن ها آشنا شویم.

سنگ های تراورتن را باید از انواع سنگ های رسوبی شیمیایی معرفی کنیم که ساختار آن ها به صورت لایه لایه بوده و از کربنات کلسیم تشکیل شده است. این سنگ ها معمولا در ارتفاعات کم از جمله اطراف چشمه ها، در طول نهرها و رودخانه ها، در طول گسل ها و دریاچه ها و حتی در اطراف زهکش ها تشکیل می شوند.

با توجه به فرآیند تشکیل این نوع از سنگ ها باید انتظار داشته باشیم که خلل و فرج بسیاری در تکسچر تراورتن عباس آباد دیده شود. در نتیجه سنگ های تراورتن به صورت کلی نسبت به انواع سنگ مرمریت بافت نرم تری دارند.

از خواص سنگ عباس آباد و انواع سنگ های تراورتن می توان به مقاومت آن ها در برابر تغییرات آب و هوایی اشاره کرد.

رنگ های سنگ تراورتن نیز معمولا روشن بوده و اگر در حضور اکسیدهای منیزیم یا آهن قرار بگیرد به تیرگی متمایل می شوند.
یکی از دلایلی که باعث شده کاربردهای تراورتن عباس آباد و انواع دیگر تراورتن متنوع باشد، نقوش زیبایی است که در بافت این سنگ ها دیده می شود.

از طرف دیگر تنوع رنگی سنگ های تراورتن نیز به کارایی بیشتر آن ها در دکوراسیون کمک کرده است.

ما در یکی از مقاله هایمان در رابطه با سنگ تراورتن به طور کامل توضیح داده ایم.

ساختار و تکسچر تراورتن عباس آباد

سنگ عباس آباد(نمای ساختمان)
سنگ عباس آباد(نمای ساختمان)

اگر نگاهی به ساختار سنگ عباس آباد بیندازید، متوجه بافت نیمه بلوری و سخت آن خواهید شد. تراکم این سنگ معمولا بالا بوده و تکسچر آن می تواند خلل و فرج کم یا زیادی داشته باشد.

شکل تخلخل در سنگ های تراورتن می تواند از چند میلی متر تا چند سانتی متر متغیر بوده و حتی گاهی به بیش از 10 سانتی متر برسد. البته معمولا این بافت متخلخل با رسوباتی از جنس کربنات کلسیم پر می شود.

از طرف دیگر ساختار این سنگ معمولا خالص و به رنگ روشن است؛ مگر این که نا خالصی هایی در سنگ، رنگ های متفاوتی همچون قهوه ای و نارنجی و قرمز را ایجاد کرده باشند. این رنگ ها اغلب در اثر نا خالصی هایی از جمله آهن، منیزیم یا مواد آلی دیگر پدید می آیند.

تکسچر تراورتن عباس آباد همچون بافتی که در اغلب سنگ های تراورتن دیده می شود از لامینه های فشرده به هم، نوارهای رنگی پشت هم با لایه های چتری، روزنه ای، نرده ای، لکه دار یا بافت لوله ای و متخلخل تشکیل شده است.

رنگ های سنگ تراورتن عباس آباد

تنوع رنگی در میان سنگ های تراورتن بالاست و به طور کلی می توان این نوع سنگ ها را در چند دسته از نظر رنگ بندی تقسیم بندی کرد:

 • سفید
 • شکلاتی
 • کرم
 • قرمز
 • لیمویی
 • زرد
 • سلور
 • مشکی

از میان تنوع رنگی که به آن اشاره کردیم، رنگ های سنگ تراورتن عباس آباد معمولا با زمینه سفید، کرم یا بژ قابل خریداری هستند. تنوع رنگی سنگ عباس آباد با توجه به این که چه سورتی را بخرید، متفاوت خواهد بود؛ با این حال سورت های با کیفیت این سنگ اغلب روشن تر و مایل به سفید هستند.

معمولا این نوع سنگ را به دو روش بدون موج و موج دار برش می دهند که این موضوع روی قیمت سنگ عباس آباد هم تاثیر می گذارد.

ویژگی های سنگ عباس آباد

بیشتر خواص سنگ عباس آباد را می توان با توجه به بافت آن توضیح داد. از آنجایی که تکسچر آن تراکم بالایی دارد، این سنگ مقاومت خوبی در برابر تغییرات آب و هوایی داشته و به طور کلی در دسته سنگ های با دوام قرار می گیرد.

از دیگر خصوصیات این سنگ خلل و فرجی است که به صورت طبیعی در ساختار سنگ دیده می شود.

در واقع بافت متخلخل این سنگ باعث می شود که تراورتن همچون عایق عمل کند و دمای داخلی محیط را به خصوص در مناطق سردسیر به خوبی حفظ کند.

از طرف دیگر ساختار سنگ تراورتن عباس آباد به گونه ای است که می تواند در برابر سرما، گرما، آفتاب شدید و حتی باران های اسیدی مقاومت فوق العاده ای داشته باشد.

از معروف ترین ویژگی های سنگ آباد باید به ظاهر شفاف و طرح های متنوع آن نیز اشاره کنیم که باعث می شود نمایی لوکس و شیک چه در محیط داخلی و چه در نمای ساختمان داشته باشید.

معدن اصلی سنگ تراورتن عباس آباد کجاست؟

معدن اصلی آن در محلات وجود دارد که از معادن بزرگ کشور به حساب می آید.

سنگ مصنوعی تراورتن عباس آباد به دلیل مزیت های زیادی که دارد از نمونه سنگ های مرغوبی محسوب می شود.

به همین دلیل است که مورد توجه بسیاری از معماران و طراحان دکوراسیون واقع شده است .

مزایای سنگ تراورتن عباس آباد

سنگ عباس آباد(نمای ساختمان)
سنگ عباس آباد(نمای ساختمان)

هر نوع سنگ ساختمانی با توجه به ساختار و ویژگی های کلی خود ممکن است در کنار مزایا، معایبی هم داشته باشد.

در این بخش به صورت کلی به مزایا و معایب تراورتن عباس آباد می پردازیم تا شما را برای خرید انواع سنگ عباس آباد بهتر راهنمایی کنیم.

فاصله مولکولی یا تخلخل از مهم ترین خواص سنگ آباد است که باعث شده این سنگ مزایای بسیاری داشته باشد:
 • این سنگ د می تواند به عنوان یک عایق خوب چه برای سرما و گرما و چه برای صدا عمل کند.
 •  به لطف وجود تخلخل در بافت خود در برابر انبساط و انقباض ناشی از سرما و گرمای دما محفوظ بوده و دچار تغییر شکل یا فرسودگی ناشی از تغییرات دمایی نمی شود.
 • ساختار سنگ به دلیل فضاهای خالی موجود در بافت سنگ، چسبندگی بالاتری نسبت به انواع سنگ های ساختمانی دیگر دارد. به این معنی که برای استفاده از چسب یا ملات در کنار این سنگ دردسر کمتری دارید و این مواد چسبنده کاملا در بافت سنگ در جای خود محکم می شوند.
 • یکی دیگر از مزایای این نوع تراورتن وزن پایین آن است که باعث شده در نمای ساختمان ها کاربرد بیشتری داشته باشد.
 • با توجه به خواص این سنگ که منحصر به فرد و ویژه محسوب می شود، می توان از این سنگ در هر نوع اقلیم آب و هوایی بدون نگرانی از آسیب به سنگ استفاده کرد.
 • دوام و مقاومت از دیگر مزایای این سنگ است. تراورتن عباس آباد عمر و ماندگاری بالایی دارد؛ در نتیجه صرفه اقتصادی آن نیز بیشتر خواهد بود.
 • از کاربردهای تراورتن عباس آباد می توانیم به زیبایی آن در ترکیب با آجر هم اشاره کنیم.
 • از آنجایی که این سنگ از طریق معادن داخلی به دست می آید به سادگی در دسترس بوده و قیمت مناسبی دارد.
 • با توجه به ویژگی های این سنگ، کاربردهای این سنگ کاملا وسیع بوده و برای دکوراسیون داخلی و خارجی می توان از این سنگ بهره برد.

معایب تراورتن عباس آباد

 • قیمت این سنگ در سورت های با کیفیت آن که رنگ روشن و بافت یکنواختی دارد، کمی بالاتر از سورت های دیگر است.
 • در صورتی که بارگیری سنگ به درستی انجام نشود، ممکن است اسلب سنگ لب پریده باشد.
 • بازی های رنگی و طرح ها در تکسچر آن تنوع زیادی دارد و اگر به دنبال یک سنگ یکنواخت هستید، باید برای خرید انواع سنگ عباس آباد، سورت های با کیفیت بالا و گران قیمت را انتخاب کنید.
 • در صورتی که روند فرآوری سنگ به درستی انجام نشده باشد ممکن است میزان جذب آب به دلیل ساختار ویژه آن بالا باشد.

کاربرد های تراورتن عباس آباد

تراورتن عباس آباد(نمای ساختمان)
تراورتن عباس آباد(نمای ساختمان)

از آنجایی که مزایای سنگ تراورتن عباس آباد به معایب آن می چربد، این سنگ به عنوان یکی از پر کاربردترین انواع سنگ ساختمانی محسوب می شود که می توان از آن در بخش های مختلف تزیینی و نمای ساختمان استفاده کرد.

به طور کلی می توان کاربردهای تراورتن عباس آباد را در موارد زیر خلاصه کرد:

 • استفاده از این سنگ در نمای خارجی انواع ساختمان های مسکونی، اداری، تفریحی و تجاری
 • استفاده در نمای داخلی و دیوارهای ساختمان
 • استفاده به عنوان کف پوش ساختمان ها (این نوع سنگ لیز نبوده و امنیت بالایی برای استفاده در کفپوش دارد.)
 • استفاده در محیط های باز مانند اطراف استخرهای رو باز یا پیاده روها
 • استفاده در راه پله ها به دلیل مقاومت خوب سنگ عباس آباد
 • استفاده به عنوان محوطه سازی
 • ساخت انواع مصنوعات سنگی دکوراتیو مانند مبلمان، میز جلوی مبمان و غیره
 • استفاده برای طراحی پایه آیفون ساختمان ها
 • استفاده به عنوان پوشش داخلی در فضاهای مشاع مانند لابی، راهروها و راه پله ها

قیمت سنگ عباس آباد

یکی از مهم ترین دغدغه ها برای خرید سنگ تراورتن عباس آباد، قیمت این سنگ است. شاید انواع سنگ عباس آباد ارزان را در بازار پیدا کرده باشید؛ اما از کیفیت آن ها هم اطمینان دارید؟!

در این بخش عواملی که به صورت مستقیم روی قیمت سنگ عباس آباد تاثیر دارند را بررسی می کنیم تا به شما در یک خرید مطمئن کمک کنیم.

 • رنگ سنگ

اولین چیزی که برای خرید این سنگ باید بررسی کنید، رنگ سنگ است. رنگ تراورتن مرغوب عباس آباد کرم روشن و متمایل به سفید است. در واقع هر چه سنگ روشن تر و سفید تر باشد، قیمت آن هم بیشتر خواهد بود.

علاوه بر رنگ سنگ باید به طرح آن نیز توجه کرد. سنگ های تراورتن عباس آباد در دو نوع بی موج و موج دار به فروش می رسند. به طور کلی سنگ های موج دار، به خصوص زمانی که موج های منظم داشته باشند، قیمت بیشتری دارند. چرا که این سنگ ها از زیبایی بیشتری برخوردار بوده و پرتی کمتری خواهند داشت.

 • جنس و مرغوبیت سنگ
تشخیص کیفیت سنگ از ظاهر آن کار ساده ای نیست؛ برای این که به مرغوبیت سنگ پی ببرید باید با ویژگی های سنگ و به طور کلی تراورتن ها آشنایی خوبی داشته باشید.

از طرف دیگر از آنجایی که سنگ ها در طی فرآیند فرآوری با پر کننده های رزین و اپوکسی پر شده و براق می شوند، نمی توان تراکم یا میزان تخلخل سنگ را از روی ظاهر آن دریافت.

در این شرایط برای این که از ساختار این سنگ مطمئن شوید باید به پشت سنگ یا قطر آن توجه کنید. چرا که نمی توان در قطر یا ضخامت سنگ ها فرآوری به کار برد.

با بررسی این بخش ها می توانید تراکم یا تخلخل سنگ ها را بررسی کنید. هر چقدر سورت سنگ عباس آباد تراکم بیشتر و تخلخل کمتری داشته باشد، قیمت بالاتری خواهد داشت.

برای تشخیص کیفیت سورت این سنگ یک راهکار دیگر هم وجود دارد. می توانید از میزان آهک و نمک موجود در سنگ به مرغوبیت آن پی ببرید. سنگ هایی که این ناخالصی ها را در خود داشته باشند شوره می زنند و ظاهر زیبای خود را از دست خواهند داد.

برای تشخیص این ناخالصی ها می توانید سطح صیقلی سنگ را لمس کنید و در صورتی که زبری را زیر دستان خود احساس کردید به وجود ناخالصی هایی مثل شوره شک کنید.

توجه داشته باشید که در روند فرآوری سنگ تراورتن از آب فراوانی استفاده می کنند و این آب ممکن است املاحی مثل نمک داشته باشد. با این حال این املاح با یک بار شستشوی سنگ پاک می شوند؛ در حالی که شوره مربوط به خود سنگ که ناشی از موقعیت جغرافیایی تشکیل شدن آن است، از بین نرفته و باقی خواهد ماند.

 • ابعاد یا ضخامت سنگ
یکی دیگر از عوامل موثر روی قیمت ضخامت و ابعاد اسلب سنگ است. همان طور که می توان حدس زد هر چه ضخامت سنگ بیشتر یا ابعاد اسلب سنگ بزرگ تر باشد، قیمت سنگ نیز بالطبع بیشتر خواهد بود.

اگر بخواهیم یک بازه برای قیمت سنگ عباس آباد تعیین کنیم با توجه به عوامل مختلف می توان بازه ای از چند صد هزار تومان تا چند میلیون تومان به ازای فروش هر متر مربع از سنگ تعیین کرد. البته برای اطلاع از دقیق ترین و به روز ترین قیمت ها بهتر است با متخصصان ما در کیا استون تماس حاصل نمایید.

 • کیفیت فرآوری سنگ

در نهایت پیش از خرید سنگ تراورتن عباس آباد حتما باید به کیفیت فرآوری آن نیز توجه داشت. هر چه کیفیت فرآروی یک سنگ بیشتر باشد، قیمت اسلب های آن سنگ هم بیشتر خواهد بود.

زمانی می توان گفت روند فرآوری سنگ به درستی پیش رفته که موارد زیر را در سنگ ببینید:

 1. کیفیت مواد پر کننده مثل رزین یا اپوکسی چه از لحاظ مواد اولیه و چه از لحاظ اجرا مناسب باشد.
 2. نحوه خشک شدن سنگ از این نظر که به صورت کوره ای خشک شده یا نه اهمیت دارد. سنگ هایی که به صورت کوره ای خشک می شوند با گذشت زمان تیره تر خواهند شد؛ در حالی که این موضوع در رابطه با سنگ هایی که به صورت طبیعی خشک شده اند، بالعکس است؛ یعنی با گذشت زمان روشن تر می شوند.
 3. لبه های سنگ با کیفیت گونیا شده باشند؛ به این معنی که لبه ها زاویه ای 90 درجه داشته باشند تا بتوان بدون دردسر از آن ها استفاده کرد.
 4. یک تکه بودن سنگ از دیگر نکات مهم نشان دهنده کیفیت فرآوری است که روی قیمت تاثیر می گذارد.
 5. زمانی که سنگ های تراورتن به خوبی فرآوری شده باشند، در حین حمل و نقل کمتر لب پر می شوند.

سنگ تراورتن عباس آباد اغلب به دو صورت وجود دارد :

سنگ عباس آباد(نمای ساختمان)
سنگ عباس آباد(نمای ساختمان)

نوع موج دار و بی موج. بستگی به برش آن دارد.

چنانچه برش به صورت عمود بر موج باشد سنگ موج دار خواهد شد و اگر برش در جهت موج سنگ انجام گیرد، سنگ بدون موج خواهد شد.

با توجه به موج دار بودن یا نبودن، کاربری سنگ تراورتن عباس آباد متفاوت خواهد شد.

اصولا سنگ تراورتن بی موج برای نمای کلاسیک مناسب خواهد که هر دو نمونه از سنگ تراورتن متقاضیان خود را دارد.

ممنون که تا اینجا پست همراه فرگاه دیزاین بودید.

محصولات ما

آموزش طراحی با سنگ های کلاسیک فرگاه ( به زودی )

تومان
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است..

ابزار محرابی 45

2,890,000 تومان
باند حجیم محرابی
محصول طراحی و ثبت شده توسط فرگاه
کاربرد در سینه کفتری - قاب پنجره و باند ها ، ورودی ها و ستون های تجاری
وزن این قطعه حدود 27 کیلوگرم میباشد و بسیار حجیم میباشد .

ارسال نمونه جنس بهمراه کاتالوگ

تومان
یک نمونه سنگ چفت ده سانتی با کیفیت سطح مات و براق بهمراه کاتالوگ برای شما ارسال میشود.

باند گل رز 38

2,875,000 تومان
باند کلاسیک گل رز محصول طراحی و ثبت شده توسط مهندس سعید فرگاه . این محصول شبیه باند طنابی یا

باند گلبرگ 45

2,127,500 تومان
باند حجیم گلبرک محصول طراحی و ثبت شده توسط فرگاه کاربرد در سینه کفتری های کلاسیک بزرگ ، باند ها

بتن اکسپوز 60 در 60

تومان
سنگ پلاک بتن اکسپوز با ابعاد 60 در 60 با جنس انحصاری فرگاه متفاوت با بتن اکسپوزهای بتنی موجود در

پکیج های آموزشی ما

خرید پکیج فایل فرگاه (کلاسیک)

590,000 تومان
پکیج  >>>>>>>>آموزش<<<<<<  بزودی  منتشر میشود … کسب درآمد امن  F–COIN سیستم سهامی فرگاه دیزاین امن ترین بستر برای کسب درآمد 

خرید پکیج فایل فرگاه مدرن

590,000 تومان
پکیج  >>>>>>>>آموزش<<<<<<  بزودی  منتشر میشود … به کمک محصولات مدرن پروژتون رو شبیه پروژه زیر طراحی کنید و کسب درآمد

پکیج های آموزشی ما

دفتر شوروم مرکزی

ین پروژه به ابعاد ۲۰ متر در ارتفاع ۱۲ متر با سازه کاملا مستقل و نمایی بسیار حجیم از صفر تا صد با استفاده از محصولات اختراع و تولید شده توسط مهندس فرگاه (موسس کارخانه) طراحی و ساخته شده است، این پروژه نمایشی است از قدرت  طراحی نما، طراحی محصول، دانش تولید و متریال انحصاری، دانش طراحی سازه و اجرا، اعتبار و تکنولوژی.

محصولات اختراع شده سنگی ما با فرمولاسیون انحصاری و تکنولوژی بروز  وارد ایران شده و بصورت بومی سازی در حال تولید است و معماران میتوانند به کمک این پازل ها نما های مدرن و کلاسیک را بسازند…

دیدگاهی در مورد “نمای مدرن و همه چیز درباره آن

 1. جمشید گفت:

  ۲۰×۳۰ زمین برای دیوار کشی ۳متر ارتفاع چند در میایدزمین ۶۰۰ متری

  1. عرفان تقی پور گفت:

   از طریق صفحه تماس با ما درباره قیمت با ما در ارتباط باشید.

 2. حنیف گفت:

  درود بر شما🍃از طرحها و ظرافت اونها بینهایت مشعوف شدم و تبریک میگم. احتمالا اکسسوری برای نمای رومی ( مجسمه، آب نما ، گلدان ) هم تولید می کنید؟ ممنونم

 3. از مطلب بسیار خوبتون تشکر. ما برای مقاوم سازی اسکلت و ساختمان استفاده کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید