یکشنبه، 2 آبان 1400
فرگاه : خبر : امیرایرانی: نیروی دریایی مسئول امنیت شاهرگ اقتصادی کشور در دریاها است

امیرایرانی: نیروی دریایی مسئول امنیت شاهرگ اقتصادی کشور در دریاها است

کد خبر: 7195
  • 0
  • 0
امیرایرانی: نیروی دریایی مسئول امنیت شاهرگ اقتصادی کشور در دریاها است

بوشهر- ایرنا- فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی گفت: مهمترین ماموریت نیروی دریایی ارتش، تامین امنیت شاهرگ اقتصادی ایران تا دورترین نقطه دریاها است و تنها کشور منطقه هستیم که به شکل مستقل این ماموریت سنگین را در شرایط مختلف تحریم و تهدید با اقتدار انجام می‌دهیم.

به گزارش ایرنا، امیردریادار شهرام ایرانی روز دوشنبه در نشست با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر افزود: بیش از۹۰ درصد تجارت ایران از طریق دریا انجام می‌شود و نیروی دریایی تنها نیرویی است که فراتر از مرزهای کشور فعالیت دارد و توانسته در دیپلماسی دریایی نظام مقدس جمهوری اسلامی اثرگذار باشد.

وی ادامه داد: ماموریت مهم تامین امنیت شاهراه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران دردور ترین نقطه دریاها از زمان دفاع مقدس تا امروز بر عهده نیروی دریایی بوده و در آینده هم ادامه خواهد داشت و هیچ تهدیدی ما را از مسیر و ماموریتی که داریم باز نداشته و نه تنها عقب نرفتیم بلکه جلوتر نیز رفته ایم.

ایرانی تاکید کرد: امروز نیز اگر در صحنه‌های بین‌المللی اتفاقاتی افتاده حضور ناوگروه‌های نیروی دریایی باعث کمک به عزیزانمان در سیاست خارجی کشور شده است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی تاکید کرد: اما آنچه محور اصلی است این است که خودمان را به طور حتم به روز نگه داریم و یکی از هدف گذاری‌ها این است که از ظرفیت استان همیشه قهرمان بوشهر که استانی دریایی و استعمار ستیز است، استفاده کنیم.

وی در باره ارتقای توان دریانوردی نیروی دریایی ارتش اضافه کرد: در این راستا در هر نقطه آبی دنیا که فرمان صادر شود با اقتدار حاضر می‌شویم و به لطف خدا ظرفیت آن نیز وجود دارد و قطع به یقین به دنبال تقویت و گسترش پایگاه‌های‌ خود در سطح اقیانوس‌ها هستیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی گفت: امروز نیروی دریایی با بهره گیری از توان  ودانش داخلی توانسته تجهیزات خود را تامین کند و در عمق دریا ماموریتی که در طول هشت سال دفاع مقدس انجام داد را همچنان ادامه دهد.

امیرایرانی: نیروی دریایی مسئول امنیت شاهرگ اقتصادی کشور در دریاها است

ایرانی اضافه کرد: امروز اسکورت شناورها با همت ناوگروه‌های نیروی دریای ارتش با اقتدار انجام می‌شود و نفتکش‌های جمهوری اسلامی به سمت لبنان با اسکورت نیروی دریایی در دل دریاها انجام شد.

وی ادامه داد: در زمان حاضر نیز ناوگروه هفتاد و هشتم نیروی دریایی ارتش در قالب ۲ فروند ناوشکن در محدوده خلیج عدن و دریای سرخ مستقر است و مشغول اسکورت شناورهای نفتکش به سمت کانال سوئز هستند.

فرمانده نیروی دریای ارتش جمهوری اسلامی گفت: در زمان حاضر اسکورت ناوگروه‌های نیروی دریایی تا دهانه کانال سوئز انجام می‌شود.

وی یادآور شد: هرچند آنها برای اینکه ما را بترسانند در محدوده خلیج عدن رزمایش انجام دادند اما به لطف خدا هر روز ناوشکن نیروی دریایی ارتش در خلیج عدن حضور می‌یابد و پرچم جمهوری اسلامی را به اهتزاز درمی آورد و با اقتدار دور می‌زند و وقتی نفتکش عبور کرد باز می‌گردد و نفتکش دیگری را اسکورت می‌کنند.

به گفته ایرانی امروز فعالیت نیروی دریایی به سمت دریای عمان گسیل پیدا کرده است و بخش عمده ای از همکاران ما که در بوشهر مستقر بودند از نظر عملیاتی امروز در سواحل مکران مستقر هستند هرچند حوزه ماموریتی آنها بسیار سخت است و این منطقه به آن صورت مطلوب در مسیر پیشرفت قرار نگرفته است.

ایرانی یادآور شد: آنچه تاکنون در منطقه مکران انجام شده از نعمت حمایت رهبر معظم انقلاب برخوردار است که چراغ راه ما بوده و سعی کرده ایم فرامین ایشان را بدرستی عملیاتی و به نتیجه برسانیم.

به گفته ایرانی هدف این است که دل رهبر معظم انقلاب را شاد کنیم و آرامش خاطری در حوزه دریا داشته باشند و بدانند فرزندانشان با سخت کوشی و ولایتمداری با بهره گیری از تخصص لازم در دریا حضوری مقتدرانه دارند و همان طور که تاکنون توانستیم دشمن را از محدوده خلیج فارس و دریای عمان بیرون کنیم از محدوده اقیانوس هند نیز خارج کنیم.

وی ادامه  داد: استان بوشهر برای نیروی دریای افتخارات زیادی داشته است و این پایگاه در جنگ با انجام عملیات‌های مختلفی از جمله عملیات مروارید و درهم شکستن نیروی دریایی دشمن در روزهای نخست آغاز جنگ سرنوشت ساز عمل کرد و خاطرات و تاثیرگذاری این پایگاه همواره در تاریخ این کشور به یادگار می ماند.

ایرانی اضافه کرد: استان بوشهر همه سرنوشت ساز بوده و در مقابل استعمار و استکبار مردانه ایستادگی کردند و امروز نیز ما وامدار همان مردانگی‌ها و شجاعت‌ها هستیم و با شعار راه ما راه حسین (ع) ادامه دهنده راه شهدای این سرزمین هستیم.

وی گفت: بزودی در استان توانمند بوشهر خبرها و اتفاق‌های خوبی در حوزه دریا به نظام تقدیم خواهیم کرد و تلاش می‌شود از این توانمندی بهره لازم بگیریم.

منبع: irna-84499916

دسته بندی: خبر / سیاسی

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید