یکشنبه، 2 آبان 1400
فرگاه : خبر : سیما علیپور مادر عروس ایران کیست؟ از خودکشی تا داستان زندگی

سیما علیپور مادر عروس ایران کیست؟ از خودکشی تا داستان زندگی

کد خبر: 42
  • 0
  • 0
سیما علیپور مادر عروس ایران کیست؟ از خودکشی تا داستان زندگی

سیما علیپور یا مادر عروس ایران یکی از بانوان خیر ایرانی است که مسیر ازدواج زوج‌های جوان را تسهیل می‌کند و به کمک هم تیمی‌هایش توانسته به اندازه سال تولد خود، بخت عروسی بر روی سر عروس خانم‌ها بیاندازد.

فرگاه | سیما علیپور در این روزها با برگزاری مراسم‌های متعدد در شهرها و شهرستان‌های مختلف کشور توانسته مانع‌های مالی بزرگ ازدواج را کنار بزند و با کمک خیرین گامی در شادی و آرامش نسل جوان بردارد.

زندگی نامه سیما علیپور

سیما علیپور متولد سال ۱۳۶۸ است. او دختر ۲۶ ساله‌ای است که عنوان جوان‌ترین بانوی خیر ایران را دارد و در حال حاضر پس از ۲ سال تلاش، ۱۳۶۸ عروس را به خانه بخت راهی کرده است. سیما، مادر دلسوز ایرانی است که تاکنون ازدواج نکرده اما مادر دختران زیادی شده است که گاهی از خود او بزرگ‌تر هستند. این بانوی جوان از بین تاریکی و روشنایی، انتخاب کرد و در این مسیر پر از مسئولیت گام برداشت و اینک رکورد زده است. علیپور، حس زیبای جشن عروسی و آداب و رسوم آن روز را به دخترانی هدیه کرد که رؤیای آنها، آن یک شب عروسی بوده است. این بانوی جوان و خیر بر پایه اهدای تخصص فعالیت می‌کند. به این معنی که افرادی مانند آرایشگرها، گریمورها، طراحان لباس عروس و… در ازای دریافت هزینه، تخصص خود را هدیه می‌کنند.

داستان زندگی سیما علیپور

آنچه که سیما علیپور را در مسیر فعالیت‌های حوزه ازدواج قرار داد، داستان زندگی شخصی او بود. سیما دختر جوانی بود که مانند هر دختری برایش خواستگار می‌آمد اما او عاشق کسی بود که در قلبش نفوذ کرده و همه چیزش شده بود. بعد از مدتی سیما با امیر، نامزد و عشق قلبی اش به دنبال لباسی زیبا برای ازدواجشان گشتند و بالاخره چشم شأن یکی از آن لباس‌های زیبا را گرفت و به امید یک عمر خوشبختی آنها را رهسپار خانه‌هایشان کرد. طولی نکشید که قبل از آنکه مراسمی برگزار شود، امیر به دلیل بیماری سرطان از دنیا رفت و سیما را برای همیشه در این داغ فراق تنها گذاشت. سیما، دختری جوان و عاشق شد که داغ فراق به تمام زندگی اش چسبیده و صبوری را از او گرفته است. حسرت لباس زیبای عروس و زندگی در کنار مرد عزیزش در تماشای لباس مزونی عروس خلاصه می‌شد. آنقدر زندگی خفقان‌آور شد تا آنکه راهی جز رهایی و پیوستن به امیرِ زندگی اش نمی‌دید. یک شب در نهایت آشفتگی میان قرص‌ها و رهایی بود که اندیشه زیبایش به او گفت که اگر تو از دست داده‌ای، آن را به دیگری هدیه کن! آن شب تلخ و اما عاقلانه از سیما، مادرِ عروسِ ایران ساخت. سیما علیپور پس از آن شب مصمم شد تا هر آنچه می‌تواند تلاش کند و بر تن دختران ایران، لباس عروس بپوشاند. او این دستِ خیر را از قلب عاشق خود و از گام‌های امیر در زندگی اش می‌داند.

شش ماه فرصت به خودش داده بود تا ۱۰ الی ۱۵ نفری را با لباس عروس به خانه بخت بفرستد و بعد به زندگی پر از فراقش پایان دهد. اول گمان می‌کرد در این راه، تنهاست و در این مسیر فقط می‌خواهد لباس عروس هدیه دهد اما صبح آن شب عجیب، با ورود به مزون ها و آرایشگاه‌های برند تهران با مطرح کردن موضوع اهدای تخصص، توانست آنها را هم در این مسیر با خود همراه کند و در حال حاضر بتواند در کنار لباس، دسته گل و ماشین، یک مراسم آبرومندانه برای زوج‌ها بگیرد. بسیاری از سالن‌ها و مزون ها، تخصص‌هایشان را رایگان در اختیار او گذاشتند و خیلی زود اعتماد کردند. علیپور در این شش ماه فقط توانست به ۷ نفر از دختران ایران زمین لباس عروس بپوشاند اما شادمانی همین چند نفر، علاقه‌ای را به قلب سیما هدیه داد که او را به دست کشیدن از خود کشی واداشت.

سیما علیپور، چطور مادرِ عروسِ ایران شد؟

مادر بودن، حس زیبایی است که علیپور آن را تجربه نکرده است. به گفته او، هنگامی که در آرایشگاه در حال آماده سازی عروس معلول مراسم بود، خطابی با نام ارزشمند "مامان" از یکی از عروس‌های خود شنید. همیشه تصور می‌کرد که یک مادر باید سرد و گرم چشیده و بزرگ‌تر از دخترش به نظر آید اما آن بانوی معلول اصرار داشت که سیما برای آنها مادری می‌کند پس او مادر آنها به حساب می‌آید. این لفظ آن قدر برای سیما شیرین بود که بغض از شادی در گلویش می‌رقصید. دو بار دیگری دو بانوی معلول او را به این صورت صدا زدند و مادر عروس ایران خطاب کردند و به این صورت بهترین و زیباترین احساسات به قلب سیمای دل‌شکسته نفوذ کرد و این راهی شد تا سیما، مادر عروس ایران شود. این بانوی جوان در طی این سال‌ها با ۱۳۶۸ مراسم ازدواج توانسته است به طور جدی رکورد بزند و مادر عروس ایران محسوب شود.

شروع کار علیپور از کجا بود؟

به گفته این بانوی جوان، بسیاری از عروس و دامادها به سالن‌های زیبایی و یا مزون های لباس عروس می‌سپارند که اگر امکان فراهم شد به ما به صورت رایگان خدمات دهید یا خیری پیدا شود که کمک مالی کند.

علیپور با مراجعه به مراکز خیریه درخواست کرد که آنها را به او ارجاع دهند. سپس به این نتیجه رسید که کار خود را با زوج‌های توان یاب شروع کند بنابراین ابتدا به سراغ معلولین رفت و با شادی آنها تصمیم گرفت که زوج‌های کم در آمد و بی سرپرست را هم در این مسیر مدنظر قرار دهد تا آنها هم از این سفره پهن شده سهم شادی‌آوری ببرند. صحت افراد با کمک تیم خانم‌ها بررسی می‌شد تا این اطمینان به دست بیاید که واقعاً به این کمک‌ها نیاز دارند. علیپور شادی دختران و مادرانشان را دلگرمی اش در این مسیر و بهترین خاطره خود می‌داند.

انسان‌های خوب در کنار سیما علیپور

در این مسیر برندهای زیادی از سالن‌های زیبایی، مزون ها و گل فروشی‌ها در کنار این بانوی جوان گام برداشتند تا دختران زیادی در حسرت آن یک شب نمانند. به مرور زمان تعداد اعضای گروه زیاد شدند و هماهنگی‌ها را با کمک یکدیگر انجام می‌دادند. خیرین زیادی در کنار علیپور گام برداشتند و با تهیه جهیزیه برای آنها به لب‌هایشان رنگ شادی بخشیدند. در کنار برگزاری این مراسم‌ها، یک تیم جوانی به سرپرستی سیما علیپور راهی شهرهای مختلف می‌شود تا دختران کشورش هیچ گاه با حسرت عروسی زندگی خودشان را تلخ نکنند. ۸ نفر شورای مرکزی و ۴۰ نفر جوانان فعال در این حوزه در تیم این بانوی خیر در حال فعالیت هستند و ۳۰۰ نفر همکار در سالن‌های زیبایی، آتلیه‌ای، تالارها، مزون ها، قنادی‌ها و گل فروشی‌ها در کنار این بانوی جوان هستند و گاهاً به صورت رایگان فعالیت می‌کنند. مردم در این کارهای خیر نیز مشارکت داشته‌اند.

معیار حمایت‌های سیما علیپور

علیپور و تیم همراهش برحسب شرایط هر زوج، آنها را حمایت می‌کنند. بعضی از زوج‌ها تنها در هزینه لباس عروسی و شام عروسی مانده‌اند و بعضی نیازمند هزینه برای تالار اند. برای هر کدام از زوج‌ها شرایطی است که بر حسب آن شرایط به آنها کمک می‌شود. برای زوج‌های کوتاه قد یا بی بضاعت، حمایت صفر تا صدی انجام می‌شود. شعار تیم علیپور برای این دسته از زوج‌ها به دلیل چشم‌پوشی از برگزاری مراسم و همچنین همراهی تالارهای برند برای برگزاری جشن رایگان، "هرچه باشکوه‌تر، بهتر" است.

مادریِ مادر عروس ایران برای دامادها

سیما علیپور برای آماده سازی دامادها هم تیم آقایان را تشکیل داده است. به گفته او لباس‌های داماد، آرایشگاه و بسیاری از کمک‌های دیگر از جمله کارهای سخت و مردانه بر دوش آقایان تیم علیپور بوده و سهم دامادها محفوظ است و بین آنها با عروس‌ها فرقی وجود ندارد.

دسته بندی: خبر / چهره ها / ایرانی

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید