یکشنبه، 2 آبان 1400
فرگاه : چهره ها : جزئیات جدید از دلیل مرگ ارشا اقدسی + عکس و فیلم

جزئیات جدید از دلیل مرگ ارشا اقدسی + عکس و فیلم

کد خبر: 232
  • 0
  • 1
جزئیات جدید از دلیل مرگ ارشا اقدسی + عکس و فیلم

ارشا اقدسی، بدلکار ایرانی چند روز پیش به دلیل یک سانحه در حین کار در یک پروژه سینمایی بین‌المللی در لبنان جان باخت؛ حالا جزییات تازه از این حادثه منتشر شده است.

فرگاه – در هفته گذشته خبری فوت ارشا اقدسی ایران را تکان‌داد، بدلکار بین‌المللی ایرانی در حین انجام کار برای یک پروژه سینمایی در لبنان جان باخت. این حادثه حواشی فراوانی داشت، از ابتدای بحث‌هایی درباره قصور احتمالی کارگردان و تهیه کننده پروژه همچنین برخی مشکلات در بیمارستان لبنان در میان بود. 

ارشا اقدسی کیست؟

ارشا اقدسی ۱۴ اردیبهشت سال ۱۳۶۱ در تهران چشم به جهان گشود و از کودکی به ورزش علاقه داشت و آن را دنبال می‌کرد. ارشا رشته ورزشی آی کی دو (هنر رزمی ژاپنی) را فراگرفت و توانست مربی‌گری این رشته را هم کسب کند. در سال ۸۴ در رشته تربیت‌بدنی، بورسیه تحصیلی ایتالیا را گرفت ولی با دیدن آگهی دوره‌های بدلکاری با مرحوم پیمان ابدی آشنا شد، از دانشگاه انصراف داد و کار بدلکاری را شروع کرد. اقدسی با ادامه دادن بدلکاری توانست سرمربی کلاس‌های بدلکاری پیمان ابدی شود و به دنبال آن سکوی بانجی جامپینگ احداث کرد و عنوان اولین مربی بانجی جامپینگ و تونل باد صبا در ایران را از آن خود کرد. ارشا اقدسی سرانجام در ۱۳ بهمن ۱۳۸۵ گروه بدلکاران ۱۳ را تأسیس نمود و فعالیت‌های خود را در ایران و عرصه بین‌الملل گسترش داد و با پروژه‌های فیلم‌سازی مشغول همکاری شد.

ارشا اقدسی و پیمان ابدی

پیمان جلالی ابدی  ۱۱ آبان ۱۳۵۱ به دنیا آمد و در ۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۸ چشم از جهان فرو بست. او بدل‌کار، کارگردان و طراح صحنه‌های اکشن و قهرمان ورزشی اهل ایران در آلمان و قهرمان شیرجه و پرش طی چندین دوره در اروپا و آلمان بود که پس از دوره آموزشی در شرکت اکشن کانسپت، کمپانی طراحی جلوه‌های ویژه میدانی و طراح صحنه‌های اکشن فیلمسازی در آلمان به‌خاطر فعالیت در مجموعهٔ هشدار برای کبرا ۱۱ به شهرت رسید.

ابدی تا مقطع پیش دکترا در رشته روانشناسی ورزش در آلمان تحصیل کرده بود. همچنین او به پنج زبان دنیا تسلط داشت. او اوایل سال ۱۳۸۵ همراه با دستیار اولش علیرضا قره‌خانی به ایران آمد و اتفاقی با پیشنهادهای کاری در ایران ماندگار شد. ابدی در آلمان رکورد پرش آزاد از ساختمان بلند دارد که در رکوردهای گینس ثبت شده‌است. وی پس از حضور در ویژه برنامه بدلکاران در نوروز سال ۸۵ طی پانزده روز با حضور ایرج نوذری و توضیح در مورد کار و فعالیت‌هایش به شهرت عمومی در ایران دست یافت. در ایران اولین مدرسه آموزش بدل‌کاری و طراحی اکشن و جلوه‌های ویژه میدانی نمایشی را تأسیس کرد. وی اولین بانجی جامپینگ ایران را در توچال تأسیس کرد. به علت سهل انگاری‌های پیش آمده در حفظ ایمنی کار و امکانات سطحی در تدارکات یک پروژه فیلمسازی، وی در ۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۸ در حین ایفای نقش بدل‌کاری و بعد از سه سال بازگشتن از آلمان به کشور در فیلم ردپایی در جاده که بعد به چشم‌های نامحسوس تغییر یافت بر اثر حادثه از دنیا رفت. پیمان ابدی بیش از چهل نفر شاگرد را آموزش داد. از جمله شاگردان وی ارشا اقدسی‌ بود که وی نیز در اثر سانحه رانندگی درگذشت.

دلیل درگذشت ارشا اقدسی

حالا و در حالی که بیش از یک هفته از این حادثه می‌گذرد، یکی از دوستان صمیمی اقدسی درباره این حادثه توضیحاتی ارائه داده است.

امیر میرآخورلی،عضو تیم بدلکاران 13 و از دوستان نزدیک به اقدسی در تازه‌ترین گفت‌وگوی خود که ایسنا منتشر کرده، گفت: قرار بود من به همراه 3نفر دیگر از بدلکاران گروه‌مان، ارشا را در سفر به لبنان همراهی کنیم که بنا به دلایلی مسئولان پروژه فیلم تعداد بدلکاران را کاهش دادند و حتی حضور من در آخرین لحظه هم کنسل شد. در واقع باید گفت که کاهش تعداد بدلکاران از سوی سرپرست تیم بدلکاری پروژه لبنان صورت گرفت. تمامی صحنه‌های بدلکاری مربوط به ارشا در پروژه انجام شده بود و تنها صحنه باقیمانده از فعالیت وی در این فیلم، مربوط به «چپ کردن» ماشین بود.

او ادامه داد: ارشا عادت داشت که قبل از اجرای کار از گاردکشی‌ها و سایر موارد مرتبط اطمینان حاصل کند . در این کار هم با توجه به اینکه «ارشا» از نحوه گاردکشی رضایت کامل نداشت، نسبت به مقاوم کردن بهتر آن، تغییراتی به خواسته خودش در گاردکشی ماشین «فورد آمریکایی» لحاظ شد.

وی خاطرنشان کرد: ارشا به دلیل محدودیتهایی که در ساخت فیلم های اکشن در ایران وجود دارد، قصد داشت که با توجه به امکانات گروه لبنانی و البته ماشینی که در این صحنه مورد استفاده قرار می ‏گرفت، برای ثبت رکورد جدید خود (که تا به حال همه رکوردهای چپ کردن ماشین به نام وی ثبت شده) اقدام کند. گروه لبنانی هم مساعدت لازم را دراین زمینه با وی انجام دادند والبته او موفق شد که در آخرین صحنه بدلکاری‌اش این رکورد را نیز به نام خود ثبت کند. در این صحنه، ارشا با ماشین 2 دور و نیم" دور کامل روی هوا می ‏چرخد و طول پرش حدود 38متری قبل از فرود آمدن بر زمین را ثبت می کند.

میرآخورلی اضافه کرد: تنها مشکلی که در این حادثه پررنگ ‏تر است به تفاوت وزن ماشین روی رمپ نسبت به سایر خودروهایی که «ارشا» با آن چپ کردن را تجربه کرده بوده برمی ‏گردد.البته باید تاکید کنم که فرق «ارشا» با سایر بدلکاران در محاسبات دقیق بود و ارشا آن را پیش‌بینی کرده بود اما آن احتمال یک در میلیونی که برای هر نوعی خطا در نظر گرفته می شود، متاسفانه این بار رخ داد.

آمبولانس و آتش‌نشانی در محل حاضر بود

میرآخورلی با تاکید بر این موضوع که هیچ‏ کدام از بدلکاران ایرانی و یا خارجی در صحنه حادثه حضور نداشته‌اند و تمام صحبتهایی که تاکنون مطرح شده بر اساس شنیده ‏ها بوده است، تصریح کرد: فیلم حادثه از لحظه تمرین برای چپ کردن تا اعزام به بیمارستان را ما ( من، مهنوش مرادی و حسام وهابی که  پس از حادثه در بیروت حضور داشتیم ) دیدیم و موشکافی کردیم. باید تاکید کنم که هم آمبولانس و هم ماشین آتش نشانی در صحنه بدلکاری «ارشا» حضور داشتند و 10 ثانیه بعد از توقف ماشین و کات دادن کارگردان، تیم امداد وارد صحنه شده است اما افزایش ارتفاع در پرش و همچنین افزایش سرعت، سبب شده بود که همه اتفاقات در کسری از ثانیه رخ دهد . در فیلمی که در اختیار ما گذاشته شده کاملا مشخص است که 7دقیقه زمان برای خروج او از ماشین طی شده که دلیل آن هم ، فرود آمدن ماشین روی سقف، گاردکشی داخل ماشین و فضای محدودی - که طبیعتا در اتاقک ماشین ایجاد می شود - بوده است. اعزام او به بیمارستان هم در حدود 15دقیقه زمان برده است.

وی افزود: من، هم ماشین، هم لوکیشن و هم مسیر لوکیشن تا بیمارستان را دیدم. آماده سازی و تجهیزات «ارشا» همگی استاندارد بوده ولی ضربه به دلیل سقف کوتاه خودرو و تغییراتی که «ارشا» طبق خواسته خود در رمپ و سرعت ایجاد کرده بود، بیش از حد قوی بوده است؛ هرچند گاردکشی خودرو می‌توانست بهتر انجام شود .

میرآخورلی ادامه داد: اما با این وجود و با تمام تلاش اورژانس، در لحظه ورود به بیمارستان، وی دچار ایست قلبی شده که البته بلافاصله احیا می شود. همین دلیل سبب شده که امکان جراحی فوری مهیا نشود و جراحی به زمان بعد از ثبات وضعیت وی موکول شود.

وی بااشاره به صحبت‏ هایی مبنی بر اینکه 35دقیقه زمان طی شده تا «ارشا» از ماشین خارج و به بیمارستان منتقل شود هم تاکیدکرد: در گزارش های اولیه به اشتباه این زمان قید شده بود که البته با بازبینی فیلم، کاملا زمان مشخص است. متاسفانه در این حادثه 4مهره گردن دچار شکستگی شده که بعد از انجام ام.آر.آی وضعیت مهره ‏ها از نظر شکستگی کاملا مشهود است.

میرآخورلی درباره شرایط جراحی هم توضیح داد: بعد از حضور من در لبنان، با پزشکان و جراحان بنام ایرانی تماس گرفتم و پرونده «ارشا» را برای آنها ارسال کردم. متاسفانه روز دوشنبه قبل از امکان جراحی، سطح هوشیاری او به شدت کاهش یافت ولی تا آخرین لحظه برخلاف تمامی شایعات مطرح شده، دچار مرگ مغزی نشده بود؛ به همین دلیل پزشکان لبنانی بر این موضوع  تاکید داشتند که تا زمانی که مغز و قلب «ارشا» در حال فعالیت است ؛ هیچ‏ گونه اقدامی مبنی بر اهدای عضو تا زمان حیات وی امکانپذیر نخواهد بود.

آیا حادثه ارشا اقدسی عمدی بوده؟

وی با بیان اینکه هیچگونه قصور پزشکی صورت نگرفته و تمامی مدارک موجود است، یادآورشد: علی‏رغم همه صحبت‏های پزشکان و ریسک بالای جراحی برای همان یک درصد امید به زنده ماندن «ارشا»، یکی از پزشکان خوب کشورمان وارد لبنان شد، اما متاسفانه ساعتی پیش از ورود او به بیروت ،« ارشا» درگذشت.

همکار و دوست «ارشا اقدسی» در خصوص تیم فیلمبرداری لبنانی هم اظهار کرد: از لحظه ورودم به لبنان، با تهیه ‏کننده و کارگردان صحبت کردم، محل چپ کردن ماشین را دیدم. خوشبختانه از همان لحظه ورود من، تهیه کننده و گروه، بیشترین همکاری را با ما داشت. فیلم ‏های داخل و خارج ماشین‏ را ارائه دادند ولی طبق قانون، مالک فیلم «تهیه کننده» آن است که تا زمان پخش  تقاضا داشته که هیچ کدام از فیلم ‏ها – حتی پشت صحنه – منتشر نشود. همچنین به دلیل اینکه آنها قصد دارند رکورد خاصی که «ارشا» با چپ کردن ماشین در این فیلم را به نام خود ثبت کرده، در کتاب رکوردهای «گینس» جهانی کنند؛ قرارست بعد از ثبت، فیلم آن منتشر شود. ذکر این موضوع هم لازم است که تمامی هزینه‏ های بیمارستانی و سایر هزینه ‏های «ارشا» در بیروت از سوی آنها پرداخت شده است.

میرآخورلی با تاکید مجدد بر این که دخالت عمدی در حادثه و شایعات مرتبط با آن را تکذیب می ‏کنم خاطرنشان کرد: اینکه شایعه شده «ارشا» به دلیل هزینه ‏های بیمارستانی به ایران فرستاده نشده ، قطعا اینگونه نبوده است. جدا کردن «ارشا» از دستگاه ها امکانپذیر نبود و شرایط اهدای اعضا را تحت الشعاع قرار می‌داد؛ بنابراین بعد از اعلام رسمی خبر فوت، اهدای اعضای وی در لبنان صورت گرفت. باز هم تاکید می‏ کنم «ارشا» تا لحظه فوت، دچار «مرگ مغزی» نشده بود.

دسته بندی: چهره ها / ایرانی / فیلم

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید