یکشنبه، 2 آبان 1400
فرگاه : چهره ها : کریشنا مورتی کیست؟ + آثار و مرگ

کریشنا مورتی کیست؟ + آثار و مرگ

کد خبر: 1553
 • 0
 • 0
کریشنا مورتی کیست؟ + آثار و مرگ

جیدو کریشنا مورتی نویسنده رهایی از دانستگی و حضور در هستی ۱۲ مه ۱۸۹۵ متولد شد.

فرگاه | جیدو کریشنامورتی متفکر و نویسنده‌ی بزرگ اهل هندوستان است که خود را هرگز معلم و مربی نمی‌دانست. تنها رسالت مورتی در زندگی جست‌وجوی حقیقت و ماهیت واقعی انسان بود. کریشنا در طول زندگی خود، آثار زیادی در زمینه‌های مختلف انسان‌شناسی و روان‌شناسی نوشته است. او در سخنرانی‌ها و کتاب‌هایش آسان حرف نمی‌زند و کاملاً آگاهانه پیچیده و گنگ صحبت می‌کند. وی معتقد است که اگر مسائل را از همان ابتدا در قالب جملاتی ساده و کوتاه در اختیار مخاطب بگذارد، حرف‌های او هم خیلی زود تبدیل به شعارهای کلیشه‌ای و نخ‌نما می‌شود. به‌این‌ترتیب وقتی فرد حرف‌های او را شنید و فهمید، پس از مدتی گرفتار آن می‌شود و مجبور است برای رهایی از آن‌ها راهی پیدا کند. کریشنا معتقد بود که هر کس خودش باید راز پنهان در صحبت‌هایش را کشف کند.

بیوگرافی کریشنا مورتی

جیدو کریشنامورتی در ۱۲ ماه مه ۱۸۹۵ در شهر کوچک ماداناپله متولد شد، مطابق با رسوم رایج هندو، چون فرزند هشتم و مذکر خانواده بود، همنام با خدای هندو، کریشنا نامیده شد. پدر کریشنامورتی، جیدو نارایانیاه، صاحب‌منصب در اداره کل مستعمرات بریتانیا، و مادرش سانجیواما یک زن خانه‌دار بود. کریشنامورتی در ده‌سالگی مادرش را از دست داد. پدر و مادر او درمجموع یازده فرزند داشتند که شش نفر از آن‌ها زنده ماندند.


کریشنامورتی

کریشنامورتی کودکی و نوجوانی پر از رنج و سختی را گذراند. او سال‌ها درگیر بیماری مالاریا بود که جسمش را بسیار ضعیف کرده بود. او حال و هوای زویایی و غریبی داشت، تا جایی که دیگران تصور می‌کردند کریشنا کم‌توان ذهنی است و به همین خاطر مدام در خانه یا مدرسه تنبیه می‌شد، وی مدعی بود تجربیات ماورایی هم داشته و حتی با خواهر و مادرش را که درگذشته بودند، دیدار کرده بود. از همان کودکی طبیعت یکی از عناصر اصلی ارتباط مورتی با جهان هستی بود، ارتباطی که تا پایان عمر همراهش باقی ماند.

کریشنا در آوریل سال ۱۹۰۹ چارلز وبستر لیدبیتر، یکی از اعضای بانفوذ انجمن تئوسوفی را در ساحل رودخانه آدیار دید. این شخص که ادعای روشن‌بینی داشت معتقد بود این پسر وجودی از خداوند پرنیان است. به اعتقاد پیروان تئوسوفی، خداوند پرنیان وجودی عالی و روحانی است که در قالب معلمی جهانی، نوع بشر را راهنمایی و هدایت می‌کند.

هرچند اطرافیان مورتی چندان اعتنایی به این ادعا نکردند، در نظر آن‌ها کریشنا فردی معمولی و حتی ژولیده و بداخلاق بود که همیشه نوعی حالت خلأ در اطرافش وجود داشت و باعث آزار دیگران می‌شد. هرچند هیچ‌کدام از این نظرات نتوانست مانع تکامل و رشد معنوی و فکری این پسر پریشان و بی‌قرار شود.

کریشنا بعد از ملاقات با لیدبیتر به مدت دو سال به انجمن عرفانی در آدیار سپرده شد. لیدبیتر و تعداد کمی از همکاران قابل اعتماد وظیفه آموزش، محافظت، و به‌طورکلی آماده کردن وی را به‌عنوان معلم جهانی به عهده گرفتند.

کریشنا

کریشنامورتی (بعدها دوستانش او را کریشناجی می‌نامیدند) و برادر کوچک‌ترش نیتیاناندا (نیتیا) مدتی به‌صورت خصوصی مدرس آموزش دیدند و بعدازآن برای آموزش و تحصیلات بیشتر به انگلستان منتقل شدند و در معرض زندگی مفرح و مرفه اروپایی قرار گرفتند، باوجود نگرانی‌هایی که درباره توانایی‌های او و وضعیت جسمانی‌اش وجود داشت، کریشنا توانست طی شش ماه زبان انگلیسی را به‌خوبی صحبت کند و بنویسد.

لیدبیتر می‌گوید که بعدها کریشنامورتی کشف شدنش توسط وی را واقعه‌ای می‌دانست که باعث نجات زندگی‌اش شده بود. اغلب از او پرسیده می‌شد که اگر او توسط لیدبیتر کشف نمی‌شد چه اتفاقی برایش می‌افتاد. او بی‌درنگ پاسخ می‌داد: من می‌مردم.

در سال ۱۹۱۱، رهبری انجمن عرفانی یک سازمان به نام فرمان ستاره شرق (OSE) را به‌منظور آماده‌سازی جهان برای ظهور معلم جهانی تأسیس کرد. کریشنامورتی به‌عنوان رئیس و عارف ارشد در جایگاه‌های متفاوتی از این سازمان گماشته شد.

کریشنا مورتی در همان سال اولین سخنرانی عمومی خود را ارائه داد و اولین نوشته‌های او چاپ شد. در بین سال‌های ۱۹۱۱ و شروع جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۴، کریشنا و برادرش به چند کشور اروپایی سفر کردند و در همین حال وی به لطف یک بانی خیر ثروتمند برای اولین بار استقلال مالی یافت.

کریشنامورتی

کریشنا مورتی پس از جنگ، با همراهی مجدد برادرش نیتیا سخنرانی‌ها، جلسات و بحث‌هایی جدی را در سراسر جهان آغاز کرد.

کریشنامورتی و نیتیا در سال ۱۹۲۲ از سیدنی به کالیفرنیا سفر کردند. به نظر می‌آمد که آب‌وهوای آن منطقه برای نیتیا که مبتلا به سل شده بود مناسب باشد، بیماری نیتیا برای کریشنامورتی به یک نگرانی تبدیل‌شده بود. وی منطقه را بسیار دلپذیر یافت و درنهایت پس از اعتماد حامیان، کلبه و اموال اطراف آن در آنجا برای آن‌ها خریداری شد و این مکان به محل اقامت رسمی کریشنامورتی تبدیل شد.

کریشنا در سپتامبر سال ۱۹۲۲ تغییر بزرگی را در زندگی‌اش تجربه کرد که به‌عنوان یک بیداری معنوی، تحول روحی، و شرایط فیزیکی به تصویر کشیده شد: یک بیماری طولانی‌مدت که کریشنامورتی و کسانی که اطراف او بودند از آن به‌عنوان «فرایند» یاد می‌کردند، این بیماری در فواصل مکرر و با شدت‌های متفاوت تا زمان مرگ او تکرار شد، این بیماری با شکایت کردن کریشنامورتی از دردی شدید در پشت گردن او آغاز شد. در طول دو روز بعد، علائم همراه با افزایش درد و حساسیت، از دست دادن اشتها و گاه‌به‌گاه هذیان گفتن بود. به نظر می‌رسید که او در ناهشیاری قرار داشت، اما بعدها گفته شد که او بسیار از محیط اطراف خودآگاه بوده، و حالتی از یگانگی عرفانی را تجربه می‌کرده است. روز بعد، علائم و تجربه شدت یافتند و پس‌ازآن با حسی از آرامش بی‌اندازه به اوج خود رسید.

​کریشنا

هم‌زمان با اخباری که از این تجارب عرفانی پخش می‌شد، شایعات در مورد ناجی بودن کریشنامورتی با توجه به برنامه‌ریزی‌های کنوانسیون انجمن عرفانی در سال ۱۹۲۵، در پنجاهمین سالگرد تأسیسش به اوج خود رسید.

برادر کریشنا در ۱۳ نوامبر سال ۱۹۲۵ در ۲۷ سالگی، در اثر آنفلوانزا و سل درگذشت. علی‌رغم بیماری نیتیا، مرگ او غیرمنتظره بود و باور کریشنامورتی را در عرفان و نسبت به رهبران انجمن عرفانی تکان داد. آن‌ها به او در مورد سلامتی نیتیا اطمینان خاطر داده بودند و باور کرده بود که نیتیا برای مأموریت زندگی ضروری بوده و درنتیجه او اجازه ندارد بمیرد، این خبر او را به‌طور کامل درهم شکست اما پس از گذشت دوازده روز از مرگ نیتیا او فوق‌العاده آرام و فارغ از همه احساسات و عواطف شد.

​کریشنا

او از ۱۹۳۰ تا ۱۹۴۴، مشغول به تورهای سخنرانی و کار انتشار شد، در سال ۱۹۷۰ چندین بار با گاندی نخست‌وزیر هند ملاقات داشت.

وداع کریشنا مورتی

کریشنامورتی در سال ۱۹۸۴ و ۱۹۸۵ با مخاطبان دعوت‌شده در سازمان ملل در نیویورک صحبت کرد و در نوامبر ۱۹۸۵ او برای آخرین بار از هند بازدید کرد، از آن زمان تا ژانویه سال ۱۹۸۶ بحث‌ها و گفتگوهایی انجام داد که از آن‌ها به‌عنوان وداع کریشنامورتی یاد می‌شود.

کریشنامورتی


درگذشت کریشنا مورتی

کریشنامورتی در تاریخ ۱۷ فوریه ۱۹۸۶ و در سن ۹۰ سالگی از سرطان لوزالمعده درگذشت، بقایای او سوزانده شد و توسط دوستان و همکاران سابق در سه کشور هند، انگلستان، و ایالات‌متحده آمریکا که بیشتر عمر خود را گذرانده بود پراکنده شد.

آثار کریشنا مورتی

 • حضور در هستی
 • کتاب زندگی - مراقبه‌های روزانه
 • نگاه در سکوت
 • شرح زندگی
 • شادمانی خلاق
 • فراسوی خشونت
 • عشق و تنهایی
 • تعالیم
 • سکون و حرکت
 • شعله حضور و مدیتیشن
 • پرواز عقاب
 • برای جوانان
 • مرگ
 • خیر و شر
 • حقیقت و واقعیت
 • نارضایی خلاق
 • رهایی از دانستگی
دسته بندی: چهره ها / خارجی

نظر شما

 • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید