مقالات

فایبر سمنت برد چیست؟

فایبر سمنت برد(خرید سنگ)
فایبر سمنت برد(خرید سنگ)

انتخاب دیوار پوش مناسب برای خانه شما یک عمل برای برقراری تعادلی ظریف بین ظاهر خوب، دوام، نگهداری و مقرون به صرفه بودن است و در همین راستا ممکن است ندانید فایبر سمنت برد چیست یا آن را دیده باشید ولی نشناسید.

با چوب، سنگ، آجر، گچ و سایر مصالح متعارف، ممکن است فقط دو یا سه مورد از موارد را دریافت کنید؛
اما با فایبر سمنت برد، ترکیبی مقاوم از خمیر چوب و سیمان، هر چهار مورد را خواهید داشت.

این ماده به سرعت در ساخت خانه ها مورد استقبال قرار گرفت. با ما همراه باشید تا با آن بیشتر آشنا شوید.

فایبر سمنت برد چیست؟

فایبر سمنت برد به صفحات و پانل‌های سیمانی اطلاق می‌شود که در ترکیب مواد تشکیل‌دهنده آن از الیاف سلولزی و الیاف شیشه و افزودنی‌های بدون آزبست استفاده شده است.

چنین صفحات سیمانی خشکی با استفاده از تکنولوژی اتوکلاو تولید شده و در ضخامت‌های مختلفی در ساختمان‌سازی به کار برده می‌شوند. فایبر سمنت در واقع به معنی سیمان تقویت شده با فیبر یا همان فیبر سیمانی است و به جای محصولاتی به کار می‌رود که بر پایه آزبست تولید شده‌اند.

این نوع پانل سیمانی الیاف‌دار از ترکیب ماسه، سیمان و الیاف سلولزی تولید می‌شود و با توجه به نوع کاربرد آن در شکل‌های مختلفی وجود دارد اما عمدتاً به شکل ورق و تخته افقی می‌باشد.

در ادامه مزایای استفاده از این محصول را بیان می‌کنیم و در خلال آن ویژگی‌های فایبر سمنت را شرح می‌دهیم.

مزایا و ویژگی‌های فایبر سمنت برد چیست؟

 • مهم‌ترین مزیت این صفحات سیمانی اجرای راحت و سریع آن‌ها است، به همین دلیل بیشتر به عنوان نمای سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • فایبر سمنت تنوع بسیار بالایی در ابعاد، طرح و رنگ دارد. این ویژگی ضمن افزایش کاربردهای این سازه خشک، گزینه مناسبی برای پوشش سلیقه‌های مختلف است. طرح چوب این پانل‌ها معمولاً طرفدار بیشتری دارد و در سازه‌های دکوراتیو مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • این محصول در برابر آتش‌سوزی مقاومت بسیاری دارد. بهتر است این گونه بیان کنیم که فایبر سمنت در برابر آتش و حرارت خنثی است و واکنشی ندارد، یعنی اگر باعث کاهش شدت حریق نشود، سبب شعله‌ور شدن آتش نیز نمی‌شود.
 • فایبر سمنت در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارد، به همین خاطر در حمام و به عنوان روکش کفپوش استفاده می‌شود. همچنین به دلیل عدم کپک‌زدگی گزینه ایده‌آلی برای ساخت نما در مناطق مرطوب شمال کشور است.
و…
 • یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های این پانل سیمانی انعطاف‌پذیری و ایجاد قوس در آن برای ساخت طرح‌های متنوع است. بسیاری از محصولات و پانل‌های پیش ساخته به دلیل عدم انعطاف در برابر مشکلات آتی و حوادث غیرطبیعی مقاومت ندارند، در حالی که این صفحات سیمانی الیاف‌دار در شرایط غیر طبیعی مقاومت مطلوبی از خود نشان می‌دهند.
 • از دیگر ویژگی‌های جذاب فایبر سمنت‌ برد رنگ‌پذیری آن است. شما می‌توانید پس از اجرای سازه، رنگ دلخواه خود را بر روی آن پیاده کنید و به ترتیب امکان طراحی متنوعی برایتان وجود دارد.
 • محصولات فایبر سمنت مقاومت مطلوبی در برابر حرارت و انتقال صدا دارند. البته این میزان از مقاومت به یک شکل برای محصولات متنوع فایبر سمنت با ضخامت‌های مختلف تعریف نشده است. به این ترتیب هر چه پانل فیبر سیمانی ضخامت و تراکم بیشتری داشته باشد، مقاومت بیشتری در برابر حرارت و صوت از خود نشان می‌دهد.
 • در تولید این محصول از سموم دفع آفات استفاده نمی‌شود، به همین دلیل سازگاری مطلوبی با محیط زیست دارد. این صفحات از مواد اولیه پایدار تولید شده و آب مورد استفاده در تولید این محصولات بازیافت می‌شود.
 • پانل‌های سیمانی فیبردار نسبت به سایر مصالح دیواری مقرون به صرفه‌‌اند و در کل فرآیند تولید تا نصب انرژی کمی مصرف می‌کنند.
 • این محصول در برابر ترک خوردگی، اعمال فشار و تغییرات دما بسیار مقاوم است.

معایب  استفاده از فایبر سمنت برد چیست؟

فایبر سمنت برد(خرید سنگ)
فایبر سمنت برد(خرید سنگ)
 • هر محصول تولیدی در کنار حسن و ویژگی‌هایی که دارد حتماً از معایبی نیز برخوردار است و پانل فایبر سمنت نیز از این قاعده مستثنا نیست. هر چند که در تولید این محصول از آزبست و سموم مضر استفاده نشده است اما گرد و غبار ناشی از مواد و الیاف به کار رفته در ساخت صفحات سیمانی الیاف‌دار مضر بوده و لازم است هنگام برش کاری این صفحات از ماسک‌های فیلتردار استفاده شود.
 • از آنجا که سطح این صفحات صیقلی نیست، جِرم‌پذیری بالایی دارند و تمیز نگهداشتن آن‌ها مخصوصاً در نمای بیرونی کمی دشوار است.
 • از سوی دیگر این صفحات در ضخامت‌های بالاتر، وزن سنگینی دارند و وزن قابل توجهی به ساختمان اضافه می‌کنند. بنابراین در صورت استفاده از این صفحات باید وزن سایر مصالح را در نظر بگیرید.

کاربرد فایبر سمنت برد چیست؟

فایبر سمنت برد(خرید سنگ)
فایبر سمنت برد(خرید سنگ)

صفحات سیمانی الیاف‌دار به دلیل مزایای بسیاری که دارند در بخش‌های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از طرفی با توجه به افزایش استفاده از محصولات صفحه‌ای پیش ساخته و خشک در صنعت ساختمان، استفاده از فایبر سمنت قوت بیشتری گرفته است.

ویژگی‌های منحصر به فرد فایبر سمنت سبب شده از آن در ساخت انواع دیوار، پارتیشن، سقف کاذب، کفپوش، نمای داخلی و خارجی، پشت بام، پوشش تیر و ستون و بخش‌های دیگر ساختمان استفاده کرد.

در کل می‌توان گفت این پانل‌ها به عنوان مصالح  پیش ساخته خشک در ساختمان‌هایی که بر پایه اسکلت فلزی یا بتنی بنا شده‌اند، استفاده می‌شوند.

همچنین این صفحات در ساختمان‌های سبک با سازه فلزی ال اس اف به فراوانی به کار گرفته می‌شوند.

نکته مهم در خصوص استفاده از این پانل‌های سیمانی زیرسازی آن‌ها است که اغلب با استاد و رانر انجام می‌شود.

البته زیرسازی فایبر سمنت با زیرسازی سایر سازه‌ها تفاوت چندانی ندارد. ضریب انبساط طولی فایبر سمنت به دلیل رطوبت و حرارت محیط  بالا است. به همین دلیل هنگام نصب این سازه باید حتماً از پروفیل زیرسازی استفاده کرد.

همان طور که می‌دانید سیمان، ذاتاً جذب رطوبت بالایی دارد. از طرفی وجود الیاف سلولزی در فایبر سمنت برد سازگاری این صفحات را نسبت به جذب آب افزایش داده است.

بنابراین زمانی که این صفحات از رطوبت اشباع شوند، منبسط شده و هنگام خشک شدن منقبض می‌شوند.

این کاهش و افزایش طول پانل و تنش ناشی از آن بر روی محل اتصال پانل‌ها در دیوار و نما مشکل ایجاد می‌کند.

به همین دلیل باید حتماً پشت پانل، سیلر مخصوصی قرار دهید و روی پانل هم که با استفاده از رنگ پوشانده می‌شود و جذب رطوبت آن به حد استاندارد کاهش می‌یابد استفاده نمود.

نکته مهم دیگری که باید هنگام استفاده از فایبر سمنت مورد توجه قرار دهید، نحوه برش آن است.

برش این صفحات باید با استفاده از دستگاه میز برش یا نهایتاً با استفاده از اره دیسکی نجاری انجام شود. استفاده از دستگاه سنگ فرز برای برش این صفحات به هیچ وجه مناسب نیست.

این صفحات پس از برش با استفاده از پیچ به پروفیل‌های گالوانیزه وصل می‌شوند.

به این صورت که ابتدا پروفیل گالوانیزه بر روی سازه فلزی نصب و سپس صفحات فایبر سمنت برش خورده با پیچ مخصوص بر روی سازه گالوانیزه نصب می‌شوند.

این سازه‌ها به دلیل نصب سریع برای ساخت پایگاه‌های فوری مانند مراکز درمانی و اتاق‌های نشیمن در مناطق زلزله زده و کاربردهای این‌ چنینی استفاده می‌شوند.

روش نصب فایبر سمنت برد

فایبر سمنت برد(خرید سنگ)
فایبر سمنت برد(خرید سنگ)

1: زیر سازی فلزی فایبر سمنت برد

به جهت اینکه در اغلب پروژه های ساختمانی دیوارهای پیرامونی از مصالح سبک ساخته می شوند و تنها نقاط اتصال سازه ی نما تیرهای طبقات می باشد، جهت تامین اتصال المانهای افقی در سرتاسر نما از وال پست استفاده می شود و چون بار تمام نما به این سازه منتقل می گردد، از قوطی 80*40 و یا بنا بر محاسابت طراح پروژه از المان مناسب استفاده می گردد.

برای اجرای فایبر سمنت برد سابقه شرکت و کیفیت اجرای شرکت بسیار حائز اهمیت می باشد.

در پروژه های بلند مرتبه محاسبه بار باد و تاثیر آن بر المان­های عمودی و همچنین اتصالات آنها به سازه اصلی از همیت بالایی برخوردار است که البته مسایل مالی و قیمت تمام شده نیز تاثیر دارد.

2: زیر سازی گالوانیزه فایبر سمنت برد

با توجه به بالا بودن ضریب انبساط طولی در فایبر سمنت برد که از دو عامل اصلی رطوبت و حرارت محیط نشات می گیرد، استفاده از پروفیل های زیر سازی فایبر سمنت بورد الزامی به نظر می رسد و اکیدا نصب فایبر سمنت برد بر روی زیر سازی فلزی توصیه نمی­گردد. بهتر است از پروفیل گالوانیزه M شکل و پروفیل گالوانیزه V شکل استفاده گردد.

3: نصب فایبر سمنت برد

صفحات سیمانی الیاف دار یا همان فایبر سمنت برد به لحاظ اینکه عمداتاً از سیمان ساخته شده اند ذاتاً با محیط مرطوب و آب سازگاری خوبی دارند، اما به دلیل وجود الیاف سلولزی در ترکیب آنها و خاصیت جذب آب بالای این مواد در هنگام اشباع شدن از رطوبت

(چه مستقیم و چه به وسیله بخار و رطوبت موجود در هوا) منبسط و در هنگام خشک شدن منقبض می شوند و تنش های ناشی از این کاهش و افزایش طول بر روی محل اتصال (محل پیچها) نما را دچار مشکل خواهد نمود.

برای جلوگیری از این موضوع در پشت پنل سیلر مخصوص استفاده شده و از روی پنل هم پرایمر و رنگ این وظیفه را انجام میدهند، تا جذب رطوبت به حداقل رسانده شود.

قیمت فایبر سمنت برد

این محصولات مقرون به صرفه‌ترین سازه‌های خشک در صنعت ساختمان‌سازی هستند.

در واقع قیمت فایبر سمنت برد نسبت به کاربردی بودن، مقاومت و پایداری‌شان بسیار به صرفه است.

این مسئله نه تنها در دراز مدت به صرفه است بلکه صرفه اقتصادی آن، هنگام خرید نیز مشهود است.

قیمت این صفحات با توجه به عوامل مختلفی مانند: طرح و رنگ، ضخامت و تراکم صفحات و ابعاد آن‌ها، تعداد صفحات و متراژ محل نصب، کیفیت ساخت، برند تولیدکننده، نحوه خرید، قیمت ارز و تأثیر آن بر مواد سازنده فایبر سمنت مخصوصاً سیمان، هزینه حمل و نقل و نصب و عوامل بسیار دیگر تعیین می‌شود.

با وجود تمام این پارامترها و نوسان در قیمت انواع فایبر سمنت، این محصولات قبل از هر چیزی با قیمت ارزانشان شناخته می‌شوند.

وینیل برد در مقایسه با فایبرسمنت برد

فایبر سمنت برد(خرید سنگ)
فایبر سمنت برد(خرید سنگ)

وینیل برد بسیار شبیه به فایبر سمنت برد است؛ اما تفاوت هایی دارند که شناختن آن ها خالی از لطف نیست.

با دانستن این که تفاوت های وینیل برد و فایبر سمنت برد چیست، می توانید انتخاب درست تری داشته باشید.

 • گاز گلخانه ای دی اکسید کربن محصول جانبی تولید سیمان است.
  با این حال، ساخت وینیل برد که حاوی پلی وینیل کلرید (PVC) است، دو برابر دی اکسید کربن تولید می کند.
  حتی اگر فایبر سمنت برد سازگارترین مصالح ساختمانی موجود در بازار نباشد، قطعا جایگزین بهتری برای وینیل برد است.
 • در مقایسه قیمت وینیل برد و فایبر سمنت، وینیل برد معمولاً گزینه ارزان تری است.
 • از نظر ترکیب، فایبر سمنت برد ضخیم تر و محکم تر از وینیل برد است.
 • فایبر سمنت برد ارزش فروش مجدد بهتری نسبت به وینیل برد دارد.
 • هزینه های بالاتر مواد و کار برای نمای فایبر سمنت برد اغلب به طور متناسب در زمان فروش بازگردانده می شوند.
 • تعمیر وینیل برد برای افرادی که خودشان تعمیرات را بر عهده دارند دشوارتر است؛ زیرا سبک وزن است.
 • برش وینیل برد آسان است و روی کانال های از پیش نصب شده محکم می شود.

شباهت فایبر سمنت برد و وینیل برد:

 • هم فایبر سمنت برد و هم وینیل برد برای نصب به متخصص های ماهر نیاز دارند.

نکات قابل توجه در نصب فایبرسمنت برد

فایبر سمنت برد(خرید سنگ)
فایبر سمنت برد(خرید سنگ)

برای نصب فایبر سمنت برد نکاتی وجود دارند که باید مورد توجه قرار گیرند. این نکات عبارتند از:

 1. زیرسازی فلزی

اتصال سازه های نما از طریق تیرهای موجود در طبقات می باشد؛
اما برای اتصال های افقی تیرها کافی نیستند و
باید از وال پست (Post Wall) برای اتصال و انتقال بار به سازه ساختمان استفاده شود.

 1. زیرسازی گالوانیزه

ضریب انبساط طولی فایبر سمنت برد که به علت رطوبت و حرارت محیط است باعث شده است تا
استفاده از پروفیل های زیرسازی در ساخت آن ها از واجبات شود.

به همین علت پروفیل های گالوانیزه M شکل و V شکل در زیرسازی آن به کار می روند.

 1. پیشگیری از تنش ها

فایبر سمنت برد عمدتا از سیمان ساخته شده است و با محیط مرطوب سازگاری دارد.

الیاف و سلولز موجود در آن و خاصیت جذب آب بالای آن باعث می شود که
در هنگام وجود رطوبت منبسط و در هنگام خشک شدن منقبض شود.

از طرفی تنش های ناشی از کاهش و افزایش طول در محل اتصال پیچ ها در نما ممکن است مشکل ساز شوند.

برای جلوگیری از این مشکل پشت پنل از سیلر (sealer) مخصوص استفاده می کنند.

در ظاهر آن هم پرایمر و رنگ این وظیفه را بر عهده دارند.

ممنون که تا اینجا پست همراه فرگاه دیزاین بودید.

محصولات ما

آموزش طراحی با سنگ های کلاسیک فرگاه ( به زودی )

تومان
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است..

ابزار محرابی 45

2,890,000 تومان
باند حجیم محرابی
محصول طراحی و ثبت شده توسط فرگاه
کاربرد در سینه کفتری - قاب پنجره و باند ها ، ورودی ها و ستون های تجاری
وزن این قطعه حدود 27 کیلوگرم میباشد و بسیار حجیم میباشد .

ارسال نمونه جنس بهمراه کاتالوگ

تومان
یک نمونه سنگ چفت ده سانتی با کیفیت سطح مات و براق بهمراه کاتالوگ برای شما ارسال میشود.

باند گل رز 38

2,875,000 تومان
باند کلاسیک گل رز محصول طراحی و ثبت شده توسط مهندس سعید فرگاه . این محصول شبیه باند طنابی یا

باند گلبرگ 45

2,127,500 تومان
باند حجیم گلبرک محصول طراحی و ثبت شده توسط فرگاه کاربرد در سینه کفتری های کلاسیک بزرگ ، باند ها

بتن اکسپوز 60 در 60

تومان
سنگ پلاک بتن اکسپوز با ابعاد 60 در 60 با جنس انحصاری فرگاه متفاوت با بتن اکسپوزهای بتنی موجود در

پکیج های آموزشی ما

خرید پکیج فایل فرگاه (کلاسیک)

590,000 تومان
پکیج  >>>>>>>>آموزش<<<<<<  بزودی  منتشر میشود … کسب درآمد امن  F–COIN سیستم سهامی فرگاه دیزاین امن ترین بستر برای کسب درآمد 

خرید پکیج فایل فرگاه مدرن

590,000 تومان
پکیج  >>>>>>>>آموزش<<<<<<  بزودی  منتشر میشود … به کمک محصولات مدرن پروژتون رو شبیه پروژه زیر طراحی کنید و کسب درآمد

پکیج های آموزشی ما

دفتر شوروم مرکزی

ین پروژه به ابعاد ۲۰ متر در ارتفاع ۱۲ متر با سازه کاملا مستقل و نمایی بسیار حجیم از صفر تا صد با استفاده از محصولات اختراع و تولید شده توسط مهندس فرگاه (موسس کارخانه) طراحی و ساخته شده است، این پروژه نمایشی است از قدرت  طراحی نما، طراحی محصول، دانش تولید و متریال انحصاری، دانش طراحی سازه و اجرا، اعتبار و تکنولوژی.

محصولات اختراع شده سنگی ما با فرمولاسیون انحصاری و تکنولوژی بروز  وارد ایران شده و بصورت بومی سازی در حال تولید است و معماران میتوانند به کمک این پازل ها نما های مدرن و کلاسیک را بسازند…

دیدگاهی در مورد “نمای مدرن و همه چیز درباره آن

 1. جمشید گفت:

  ۲۰×۳۰ زمین برای دیوار کشی ۳متر ارتفاع چند در میایدزمین ۶۰۰ متری

  1. عرفان تقی پور گفت:

   از طریق صفحه تماس با ما درباره قیمت با ما در ارتباط باشید.

 2. حنیف گفت:

  درود بر شما🍃از طرحها و ظرافت اونها بینهایت مشعوف شدم و تبریک میگم. احتمالا اکسسوری برای نمای رومی ( مجسمه، آب نما ، گلدان ) هم تولید می کنید؟ ممنونم

 3. از مطلب بسیار خوبتون تشکر. ما برای مقاوم سازی اسکلت و ساختمان استفاده کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Language